„Miasta za życiem, miasta przeciw karze śmierci” - jak co roku pod takim hasłem odbył się 30 listopada z inicjatywy katolickiej Wspólnoty św. Idziego dzień protestu przeciwko karze śmierci.
Z tej okazji zostaną specjalnie oświetlono znane pomniki architektury, jak rzymskie Koloseum, Atomium w Brukseli, plac i katedrę w Barcelonie czy katedrę św. Szczepana w Wiedniu.
Ogółem w akcji uczestniczyło 1134 miast w 81 krajach. Data 30 listopada nawiązuje do zniesienia kary śmierci przez pierwsze państwo europejskie: 30 listopada 1786 r. uczyniło to Wielkie Księstwo Toskanii.
Akcja „Miasta za życiem, miasta przeciw karze śmierci” prowadzona jest przez Wspólnotę św. Idziego od 2002 roku 30 listopada. Z czasem przyłączyły się do niej ważniejsze międzynarodowe organizacje praw człowieka i utworzyły „World Coalition Against Death Penalty“, do której przystąpiły m.in. Amnesty International, Ensemble Contre la Peine de Mort, International Penal Reform oraz FIACAT.
Jak wynika z raportu Amnesty International pt. “Wyroki śmierci i ich wykonanie w 2008 r.”, od stycznia do grudnia ub. roku w 25 krajach świata wykonano ogółem 2390 wyroków śmierci, natomiast w 52 krajach wydano 8864 wyroki śmierci.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.