„Miasta za życiem, miasta przeciw karze śmierci” - jak co roku pod takim hasłem odbył się 30 listopada z inicjatywy katolickiej Wspólnoty św. Idziego dzień protestu przeciwko karze śmierci.
Z tej okazji zostaną specjalnie oświetlono znane pomniki architektury, jak rzymskie Koloseum, Atomium w Brukseli, plac i katedrę w Barcelonie czy katedrę św. Szczepana w Wiedniu.
Ogółem w akcji uczestniczyło 1134 miast w 81 krajach. Data 30 listopada nawiązuje do zniesienia kary śmierci przez pierwsze państwo europejskie: 30 listopada 1786 r. uczyniło to Wielkie Księstwo Toskanii.
Akcja „Miasta za życiem, miasta przeciw karze śmierci” prowadzona jest przez Wspólnotę św. Idziego od 2002 roku 30 listopada. Z czasem przyłączyły się do niej ważniejsze międzynarodowe organizacje praw człowieka i utworzyły „World Coalition Against Death Penalty“, do której przystąpiły m.in. Amnesty International, Ensemble Contre la Peine de Mort, International Penal Reform oraz FIACAT.
Jak wynika z raportu Amnesty International pt. “Wyroki śmierci i ich wykonanie w 2008 r.”, od stycznia do grudnia ub. roku w 25 krajach świata wykonano ogółem 2390 wyroków śmierci, natomiast w 52 krajach wydano 8864 wyroki śmierci.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.