Sąd Wojskowy w Moskwie skazał na karę 3 lat kolonii karnej znanego moskiewskiego imama Mahmuda Welitowa.
Został oskarżony, że 23 września 2013 r. w kazaniu usprawiedliwiał działalność aktywisty islamskiej partii Hizb at-Tahrir. Partia głosi potrzebę zjednoczenia wszystkich muzułmanów w jednym kalifacie. Ma duże wpływy w krajach arabskich, a także w postsowieckiej Azji Centralnej. W Rosji jest zakazana i według rosyjskich śledczych stanowi część międzynarodowej siatki terrorystycznej.
Wyrok wywołał szeroki rezonans w całej Rosji, gdyż Welitow był znany jako organizator życia religijnego muzułmanów w Moskwie. Jego zasługą było odzyskanie i odbudowa Tatarskiego Meczetu, najstarszej islamskiej świątyni w Moskwie, wybudowanej pod koniec XIX wieku, a zamkniętej przez komunistów w 1937 r.
Urodził się w Moskwie w 1951r. W czasie studiów na Uniwersytecie Moskiewskim poznał się ze studentami z Egiptu, którzy podarowali mu Koran oraz arabską literaturę religijną. Kształcił się w krajach arabskich, a po 1991 r. stał się jedną z twarzy islamu w Moskwie.
W ostatnim czasie liczba muzułmanów w stolicy Rosji systematycznie rośnie na skutek migracji z Tatarstanu oraz z rejonu Kaukazu, a także Azji Centralnej. Szacuje się, że w Moskwie może obecnie mieszkać nawet milion muzułmanów. Mają oni do dyspozycji cztery meczety.
Welitow był imamem w największym z nich, w meczecie „Jardiam” (po tatarsku Pomoc), odwiedzanym głównie przez Tatarów. Nauczał tam w języku tatarskim oraz po rosyjsku. Meczet, który może pomieścić do 2 tys. wiernych znajduje się w jurysdykcji Centralnego Związku Duchownego Muzułmanów w Rosji. To wielki kompleks w którym poza meczetem znajduje się medresa, uczy się w niej ponad dwieście osób, ośrodek kulturalny, największa w Moskwie księgarnia z muzułmańską literaturą religijną oraz sklepy z żywnością. Jego minarety mają ponad 40 metrów i dominują nad całą okolicą.
Welitow został aresztowany latem ubiegłego roku. Podczas procesu twierdził, że oskarżyciele źle zinterpretowali treść kazania. Jego obrońca zapowiedział odwołanie się od tego wyroku.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.