Zgłoszony przez posłów Polski Plus projekt uchwały w sprawie "ochrony wolności wyznania i promocji wartości będących wspólnym dziedzictwem narodów Europy", a przy tym krytykującej werdykt Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu przeciwko wieszaniu krzyży we włoskich szkołach został dziś przyjęty przez Sejm.
Posłowie wyrażają w uchwale "zaniepokojenie wszelkimi decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących i burzą pokój społeczny", dlatego projekt uchwały odnosi się "krytycznie" do orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 listopada br. zakazującego obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech.
Uchwała wskazuje, że znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej - przypominając o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka i ofiary - wyraża wartości budujące szacunek dla godności każdego człowieka, praw osoby ludzkiej i praw wspólnot.
W uzasadnieniu uchwały posłowie przypominają też, że Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 4 listopada 1950 r. w art. 9 określa wolność wyznania jako wolność pozytywną, wolność, która obejmuje także wspólną z innymi i publiczną ekspresję wiary.
Tekst uchwały publikujemy na następnej stronie
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.