Szczerski: prezydent swoją inicjatywę referendum skierował do wszystkich Polaków

Prezydent inicjatywę referendum konstytucyjnego skierował do wszystkich Polaków, to oni mają w referendum wypowiedzieć się o kształcie ustrojowym swojego państwa - powiedział w czwartek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Prezydent powiedział w środę podczas uroczystości w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, że chce, aby w sprawie konstytucji RP odbyło się w przyszłym roku - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - referendum. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

Szczerski zapytany na czwartkowym briefingu prasowym o konkretne rozwiązania, które mógłby zaproponować prezydent w referendum, zaznaczył, że Andrzej Duda "jest tego pomysłu inicjatorem i zgłosił go w poczuciu odpowiedzialności za ład konstytucyjny w Polsce". Jednak - podkreślił Szczerski - to "naród wypowie się na temat ustrojowego kształtu swojego państwa".

"Nie chodzi o zaprezentowanie rozwiązań, które powinno się przyjąć lub odrzucić, ale to społeczeństwo, to Polacy, mają w referendum określić przyszły kształt ustrojowy swojego własnego państwa, to jest ważne docenienie tej woli narodu, który jest fundamentem naszego państwa" - powiedział szef gabinetu prezydenta.

"Pan prezydent swoją inicjatywę referendum konstytucyjnego skierował do wszystkich Polaków; to nie jest debata o konkretnym projekcie" - zaznaczył Szczerski. Pytania skierowane do Polaków - mówił - będą m.in. "o to, jaką formę prezydentury uważają za właściwą, jaką formę parlamentu".

Szef gabinetu prezydenta został również spytany, czy i kiedy prezydent przewiduje przedstawienie "mapy drogowej" dochodzenia do referendum.

"Pan prezydent zapowiedział referendum w stulecie odzyskania niepodległości, na rok przyszły, i oczywistym jest, że sam akt głosowania referendalnego jest ostatnim etapem przygotowania tego typu narodowego przedsięwzięcia. Bo to ma być wielkie narodowe przedsięwzięcie, wspólny namysł nad ustrojem Polski, właśnie z udziałem Polaków, nie tylko grup zajmujących się tym zawodowo, ale także Polaków po prostu" - powiedział Szczerski.

Według niego "ten głos nad tym jak ma wyglądać przyszłość Polski w sensie ustrojowym powinien być głosem społeczeństwa, głosem narodu". Dlatego - mówił - "oczywistym jest, że akt głosowania jest aktem ostatnim w tym procesie".

"Przygotowania do samego ogłoszenia i rozpisania referendum będą zabierały najbliższe miesiące i to oznacza de facto w naturalny sposób budowanie czegoś takiego jak mapa drogowa, która wyznaczy kolejne etapy. Bo pamiętajmy, że sama procedura rozpisania referendum ma swój konstytucyjny opis i drogę" - dodał Szczerski.

Podkreślił, że nie jest tak, że referendum "to akt jednostronny samego prezydenta". "Inicjatywa prezydenta ma w założeniu włączyć polskie społeczeństwo, polski naród, w ten specjalny rok odzyskania niepodległości, w wielką narodową debatę o ustroju Polski, przyszłości politycznej Polski" - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Zaznaczył, że będzie ona "w oczywisty sposób na wiele miesięcy rozpisana i stopniowo realizowana".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  04.05.2017 13:09
  Z tego, co powiedziała dzisiaj Pani Witek nie jest to pomysł Prezydenta Dudy tylko PiS-u! On tylko wczoraj bardzo dramatycznie, to przedstawił (chyba marnuje się, będąc Prezydentem). To było prawie, jak "Dziady" i Wielka Improwizacja, oczywiście w reżyserii J. Kaczyńskiego. Jednak, jak powszechnie wiadomo "prawie" robi wielką różnicę.
 • Fryderyk
  04.05.2017 15:10
  Głupi pomysł. Przy jakiej okazji go wywrzeszczał?
 • Gość
  04.05.2017 22:31
  Szczerski nie powiedział, że prezydent miał na myśli tylko Polaków pierwszego sortu tzw. "patriotów".
 • MarianNowak
  05.05.2017 08:44
  Prezydent Duda nie zna przepisów polskiej Konstytucji. Obecna konstytucja nie przewiduje referendum poprzedzającego rozpoczęcie prac nad jej zmianą. Przeprowadzenie tego referendum nie jest ani możliwe, ani wyobrażalne. Konstytucja nie przewiduje referendum sondażowego. Jedynym referendum, jakie może się w tej kwestii odbyć jest referendum zatwierdzające, które może być przeprowadzone po  uchwaleniu ustawy o zmianie konstytucji. W referendum zatwierdzającym nie ma wymogu frekwencji. zmiany w konstytucji musiałyby być przez Polaków albo przyjęte, albo odrzucone w całości. Głosowanie nie mogłoby dotyczyć poszczególnych punktów.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  wiecej »