Agencja podniosła perspektywę ratingu Polski z „negatywnej” do „stabilnej”.
Agencja Moody’s pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie. Podnosząc jego perspektywę wycofała się z decyzji sprzed roku.
– Dzisiejszą decyzję agencji ratingowej Moody’s o podniesieniu perspektywy polskiego ratingu należy ocenić jako racjonalną – ocenił minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. – Ryzyka, które agencja dostrzegała rok temu – obniżając perspektywę – nie zmaterializowały się, wręcz przeciwnie. Zresztą agencja sama to przyznaje, odnotowując na przykład, że sytuacja fiskalna była w 2016 r. lepsza niż oczekiwania analityków agencji. Cieszy też fakt, że opinia agencji opiera się na rzeczowej analizie danych i odnosi się do faktycznego stanu tak gospodarki, jak i finansów publicznych – powiedział Morawiecki.
– Z zadowoleniem też trzeba przyjąć fakt, że agencja docenia potencjał programów gospodarczych rządu i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, których celem jest kluczowe w naszej ocenie zwiększenie innowacyjności polskiej gospodarki. Warto także podkreślić, że jako jedną z mocnych stron Moody’s wskazuje system instytucjonalny – dodał.
W komunikacie opublikowanym po zamknięciu amerykańskich giełd, Moody’s poinformował, że postanowił utrzymać długoterminowy rating Polski na poziomie A2 i jednocześnie zmienić jego perspektywę, którą ze „stabilnej” do „negatywnej” sprowadził w maju ubiegłego roku.
Jako uzasadnienie decyzji podano ograniczenie ryzyka nadmiernego poluzowania polityki fiskalnej (deficyt poniżej 3 proc., a dług publiczny ustabilizuje się blisko obecnego poziomu ok. 55 proc. PKB), jak również to, że działania rządu niosą mniejsze ryzyka dla klimatu inwestycyjnego i napływu inwestycji.
Analitycy Moody’s zauważyli m.in., że w 2016 r. deficyt budżetowy (liczony według zasad Eurostatu, które rozkładają na kilka lat wpływy z aukcji częstotliwości LTE) wyniósł 2,4 proc. wobec 2,6 proc. w 2015 r. i oczekiwaniach na poziomie 2,8 proc. Jak zauważa agencja, niższy deficyt związany jest z wyższymi wpływami z podatków – w porównaniu do pierwszego kwartału 2016 r., w pierwszych trzech miesiącach nowego roku wpływy z VAT wzrosły o 40 proc., z CIT o 15 proc. a z PIT o 5 proc.
Moody’s ocenia Polskę najlepiej z 3 największych agencji ratingowych. Najniższą rangę Polska ma w S&P (BBB+, perspektywa stabilna), o jedną pozycję lepiej wypadamy według agencji Fitch (A-, perspektywa stabilna).
(bankier.pl)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.