Polacy są mocno przywiązani do religii i tradycji, choć nie wszystkie elementy katolickiej doktryny przestrzegają na co dzień – wynika z badania Instytutu Socjologii UKSW. O badaniu piszą na łamach Rzeczpospolitej Ewa Czaczkowska i Jarosław Stróżyk.
93 proc. badanych określa się jako katolicy, 81 proc. jako głęboko wierzący i wierzący. Jako systematycznie lub niesystematycznie praktykujących deklaruje się 75 proc. ankietowanych – pokazały badania. Z badania płynie też inny wniosek: najwyższy odsetek głęboko wierzących i systematycznie praktykujących jest wśród kobiet, osób po 65. roku życia oraz mieszkańców wsi.
Niezależnie od tego, czy Polacy są głęboko wierzący, czy nie, deklarują przywiązanie do podstawowych zwyczajów i tradycji wynikających z religii. 99 proc. badanych twierdzi, że obchodzi święta Bożego Narodzenia, niemal tyle samo (98 proc.) świętuje Wielkanoc, 96 proc. pamięta o zmarłych, odwiedzając cmentarze 1 i 2 listopada.
Zdecydowana większość Polaków przestrzega też praktyk i zwyczajów ściśle związanych z religią. Polacy akceptują też podstawowe prawdy wiary głoszone przez Kościół. Nieco większy rozdźwięk między wiarą a praktyką występuje wobec części nakazów katolickiej moralności. 51 proc. badanych deklaruje, że ślub cywilny jest równie dobry jak kościelny, 47 proc. akceptuje współżycie seksualne przed ślubem, a połowa stosowanie środków antykoncepcyjnych.
– To zjawiska powszechne i widać, że wielu katolików ma problem z przestrzeganiem nauki Kościoła w tym zakresie – komentuje prof. Szpociński.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.