Ministrem spraw zagranicznych w rządzie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona został mianowany w środę socjalista Yves Le Drian; resort obrony obejmie europosłanka centrowej partii Ruch Demokratyczny (MoDem) Sylvie Goulard - poinformował w środę Pałac Elizejski.
Ministrem finansów został wywodzący się z centroprawicowej partii Republikanie proeuropejski konserwatysta Bruno Le Maire.
Le Drian pełnił funkcję ministra obrony w rządzie byłego prezydenta Francois Hollande'a; będzie on zarówno szefem francuskiej dyplomacji, jak i ministrem do spraw europejskich.
Szefem MSW będzie mer Lyonu Gerard Collomb, który wywodzi się z Partii Socjalistycznej i był jednym z pierwszych polityków tego ugrupowania, który został zwolennikiem Macrona.
Ministrem sprawiedliwości został szef MoDem, wpływowy centrysta Francois Bayrou.
Zgodnie z obietnicą prezydenta, że w jego rządzie znajdą się też przedstawiciele ruchów i organizacji obywatelskich, szefem resortu ds. środowiska mianowano znanego ekologa Nicolasa Hulot.
Z ruchów obywatelskich wywodzą się też ministrowie: zdrowia - Agnes Buzyn, pracy - Muriel Penicaud, edukacji - Jean-Michel Blanquer oraz rolnictwa - Jacques Mezard.
Jak komentują agencje, powołując do rządu polityków zarówno z prawej, jak i lewej strony sceny politycznej, nowy prezydent Francji stara się poszerzyć swe zaplecze przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi.
Jasnym sygnałem takiej strategii było mianowanie w poniedziałek szefem rządu polityka spoza politycznego obozu prezydenta, deputowanego partii Republikanie, 46-letniego Edouarda Philippe'a, co było bezprecedensowym posunięciem w historii V Republiki.
Macron stara się przyciągnąć do swego centrowego bloku część centroprawicy oraz socjalistów, co wprawdzie powinno mu ułatwić budowanie szerokiej koalicji parlamentarnej, ale może też sprawić, że obóz prezydencki będzie niespójny - pisze Reuters.
Zgodnie z konstytucją prezydent stoi we Francji na czele państwa i rządu; cieszy się swobodą w mianowaniu szefa rządu i członków gabinetu, ale by efektywnie rządzić, rząd potrzebuje poparcia większości parlamentarnej. Wybory do niższej izby francuskiego parlamentu, Zgromadzenia Narodowego, odbędą się 11 i 18 czerwca.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.