IPN zachęca krewnych ofiar komunizmu do oddawania materiału biologicznego

Do końca czerwca krewni ofiar komunizmu mogą spotkać się z pracownikami Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN na terenie Wojskowych Powązek i oddać swój materiał biologiczny. Dzięki temu możliwa jest identyfikacja odnajdowanych szczątków.

Materiał biologiczny można oddać w bazie medycznej IPN na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

"Od rozpoczęcia prac na Łączce w 2012 r. odwiedzali nas krewni ofiar, aby podzielić się z nami wspomnieniami, nierzadko dokumentami i fotografiami, ale najważniejsze: aby oddać najcenniejsze co mogli, czyli ich materiał biologiczny. Tylko i wyłącznie dzięki nim możliwa była identyfikacja DNA" - podkreślono w informacji na profilu Biura na portalu społecznościowym.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prosi osoby pragnące umówić się z nimi w tym szczególnym miejscu, jakim jest Łączka na Wojskowych Powązkach, o kontakt telefoniczny albo mailowy. W celu oddania materiału do identyfikacji DNA można kontaktować się z Biurem również pod numerem specjalnej infolinii 797 891 397.

Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które IPN prowadzi na Łączce na Wojskowych Powązkach, mają potrwać do końca czerwca br. Są realizowane na terenie do niedawna niedostępnym - do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. To ostatni etap poszukiwań na Łączce, podczas których zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka spodziewa się podjąć z ziemi szczątki ok. 100 osób, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego. W latach 1948-56 zmarli lub zostali straceni oni w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

Wiceprezes IPN prof. Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji, informował w ubiegłym tygodniu, że w miejscu poszukiwań podczas prac odkryto sekwencję siedmiu jam grobowych. "Odkryliśmy tam szczątki co najmniej kilkunastu osób" - mówił Szwagrzyk.

"Podsumowując dotychczasowe prace mogę powiedzieć, że do tej pory przeszukaliśmy ok. 1/3 terenu, który zamierzamy przebadać do końca czerwca. W czasie tych ostatnich tygodni odnaleźliśmy tutaj bardzo dużo szczątków ludzkich i ich fragmentów. A od dwóch dni mamy taką szczególną sytuację, kiedy odnaleźliśmy fragment jam grobowych, wprawdzie ze zniszczonymi, ale jednak szczątkami ofiar komunizmu" - podkreślał wiceprezes IPN.

Ostatnie poszukiwania na Łączce IPN prowadził jesienią ub.r. Z powodu postawionych tam w latach 80. grobowców odnalezione szczątki były w bardzo złym stanie, głównie ze względu na pracujące tam przed laty koparki. Według informacji IPN z października ub.r. wydobyto wówczas kości co najmniej kilkunastu osób. Tegoroczne prace mają na celu podjęcie z terenu Łączki wszystkich pozostałych szczątków ofiar funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Na Łączce powązkowskiej nekropolii w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze, walczący z sowietyzacją Polski. Do tej pory na Łączce wydobyto szczątki ponad dwustu kilkunastu osób. Wśród zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia byli m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HISTORIA, IPN, KULTURA, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Wtorek
  dzień
  13°C Wtorek
  wieczór
  9°C Środa
  noc
  8°C Środa
  rano
  wiecej »