Aktu konsekracji czterech wdów dokonał w sobotę podczas uroczystej Mszy św. w płockiej bazylice katedralnej ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. W homilii podkreślił, że odtąd wdowa, która weszła w stan wdów błogosławionych, „wiąże swój czas, swoje milczenie, i swoją modlitwę z Kościołem”. W diecezji płockiej jest obecnie trzynaście wdów konsekrowanych.
Konsekracja w katedrze odbyła się na zakończenie trzydniowych rekolekcji dla wdów i wdowców z Płocka, które organizowane są cyklicznie: „Wasze życie zostało podzielone, gdy zmarł mąż, odnalezione, gdy zbliżyłyście się do Chrystusa i Kościoła, i ofiarowane Bogu podczas tej Eucharystii”, mówił w homilii ks. prof. Mroczkowski, delegat biskupa płockiego ds. wdów konsekrowanych.
Podkreślił, że odtąd wdowy konsekrowane będą realizować w swym życiu funkcję kapłańską, królewską i prorocką. Będą „zachowywać czystość, ponieważ nie wyjdą już za mąż, ubóstwo - przez życie skromne i pomoc innym oraz posłuszeństwo Kościołowi”, akcentował ks. Mroczkowski.
Odwołał się również do zwyczaju przetapiania po śmierci współmałżonka obrączki ślubnej w krzyż: „Ten krzyż przetopiony był z wielu lat wspólnego życia. Dziś przyjmujecie go na znak oddania się dzieciom, wnukom, sprawom charytatywnym”, głosił delegat biskupa.
Na znak wstąpienia w stan wdów pobłogosławionych cztery kobiety otrzymały krzyż, brewiarz i obrączkę (znak wierności nieżyjącemu mężowi, a zarazem posłania). Będą uczestniczyć w codziennej Mszy św., odmawiać liturgię godzin, jutrznię i nieszpory. Ponadto płockie wdowy konsekrowane raz w miesiącu spotykają się na wspólnej modlitwie.
Pierwsza wdowa pochodząca z diecezji płockiej konsekrowała się w 2004 r. w Łodzi. Po raz pierwszy w samej diecezji płockiej dokonano konsekracji ośmiu wdów w 2006 r. Po tegorocznej konsekracji w diecezji jest trzynaście wdów konsekrowanych.
Tradycja konsekracji wdów pochodzi z czasów pierwszych gmin chrześcijańskich – już wtedy niektóre wdowy ślubowały czystość. Obrzęd konsekracji wdów cieszył się dużym zainteresowaniem od X do XV w.
O tej formie życia poświęconego Bogu i Kościołowi mówił Jan Paweł II na Synodzie Biskupów w 1994 r. Aktualnie w Polsce jest ponad 150 wdów konsekrowanych. Prowadzą one życie indywidualne, nie mające struktury zakonnej.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.