Wydarzenia Roku Chopina 2010

Seminarium o twórczości Fryderyka Chopina dla nauczycieli szkół publicznych w Ameryce oraz koncerty polskich artystów m.in. w Polsce, Belgii, Kanadzie i Paryżu zorganizują w 2010 roku Towarzystwa Chopinowskie skupione w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich (IFCS).

Prezydent IFCS prof. Theodor Kanitzer podkreślił podczas środowej konferencji prasowej, że powstała w 1985 roku w Żelazowej Woli Federacja intensywnie włączy się w przyszłoroczne obchody Roku Fryderyka Chopina.

"W skład naszej Federacji wchodzi obecnie 40 Towarzystw Chopinowskich z całego świata, które zorganizują koncerty, odczyty, sympozja, konferencje (...). Jako prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu mogę zdradzić, że zorganizujemy duże sympozjum 'Chopin i Wiedeń' ; Chopin mieszkał w Wiedniu i dla nas jest to ważne" - mówił dziennikarzom Kanitzer.

Jak uściślił, wiedeńska konferencja odbędzie się w kwietniu 2010 i potrwa trzy dni (19-21 kwietnia). Wezmą w niej udział prelegenci z Polski i Austrii. Przewidziano m.in. wykłady pianistów, którzy będą mówić o m.in. problemach wykonawczych utworów polskiego kompozytora.

Wśród imprez organizowanych przez towarzystwa IFCS znajdą się również: styczniowy maraton chopinowski w Helsinkach, lutowy cykl koncertów we Francji pt. "Bon Anniversaire Monsieur Chopin", rocznicowe festiwale muzyki Chopina w m.in. Albanii, Izraelu, Kanadzie i Argentynie oraz wiele konferencji i sympozjów - jedna z nich, skierowana do amerykańskich nauczycieli szkół publicznych, zorganizowana zostanie w Miami.

Wielu polskich artystów weźmie udział w koncertach organizowanych przez towarzystwa IFCS. Polscy pianiści mają wystąpić na festiwalach w m.in. Niemczech, Belgii, Francji, Austrii, Ukrainie. Polskę reprezentować mają m.in. Janusz Olejniczak i Stanisław Drzewiecki.

Jak podkreśliła Katarzyna Ratajczyk z biura promocji m.st. Warszawy, artystycznych wydarzeń związanych z Rokiem Chopina nie zabraknie w Warszawie.

"Te obchody zaczynają się już teraz - od jutra w Warszawie będą ustawiane ławeczki znakujące 14 miejsc związanych z Chopinem; wyznaczyliśmy taki szlak skoncentrowany głównie w okolicach Krakowskiego Przedmieścia. Zrobiliśmy też przewodnik mp3, który można pobrać z internetu (...), a książka +Warszawa Fryderyka Chopina+, opowiadająca o miejscach związanych z Chopinem w Warszawie, w których pozostał po nim jakiś ślad, została przekazana do wszystkich bibliotek publicznych w kraju" - mówiła Ratajczyk.

Przewodnik mp3 można ściągnąć ze strony urzędu miasta Warszawy. Szczegóły dotyczące obchodów Roku Chopina dostępne są także na stronach www.ifcs.pl oraz www.nifc.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
wieczór
21°C Środa
noc
18°C Środa
rano
25°C Środa
dzień
wiecej »