Seminarium o twórczości Fryderyka Chopina dla nauczycieli szkół publicznych w Ameryce oraz koncerty polskich artystów m.in. w Polsce, Belgii, Kanadzie i Paryżu zorganizują w 2010 roku Towarzystwa Chopinowskie skupione w Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich (IFCS).
Prezydent IFCS prof. Theodor Kanitzer podkreślił podczas środowej konferencji prasowej, że powstała w 1985 roku w Żelazowej Woli Federacja intensywnie włączy się w przyszłoroczne obchody Roku Fryderyka Chopina.
"W skład naszej Federacji wchodzi obecnie 40 Towarzystw Chopinowskich z całego świata, które zorganizują koncerty, odczyty, sympozja, konferencje (...). Jako prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu mogę zdradzić, że zorganizujemy duże sympozjum 'Chopin i Wiedeń' ; Chopin mieszkał w Wiedniu i dla nas jest to ważne" - mówił dziennikarzom Kanitzer.
Jak uściślił, wiedeńska konferencja odbędzie się w kwietniu 2010 i potrwa trzy dni (19-21 kwietnia). Wezmą w niej udział prelegenci z Polski i Austrii. Przewidziano m.in. wykłady pianistów, którzy będą mówić o m.in. problemach wykonawczych utworów polskiego kompozytora.
Wśród imprez organizowanych przez towarzystwa IFCS znajdą się również: styczniowy maraton chopinowski w Helsinkach, lutowy cykl koncertów we Francji pt. "Bon Anniversaire Monsieur Chopin", rocznicowe festiwale muzyki Chopina w m.in. Albanii, Izraelu, Kanadzie i Argentynie oraz wiele konferencji i sympozjów - jedna z nich, skierowana do amerykańskich nauczycieli szkół publicznych, zorganizowana zostanie w Miami.
Wielu polskich artystów weźmie udział w koncertach organizowanych przez towarzystwa IFCS. Polscy pianiści mają wystąpić na festiwalach w m.in. Niemczech, Belgii, Francji, Austrii, Ukrainie. Polskę reprezentować mają m.in. Janusz Olejniczak i Stanisław Drzewiecki.
Jak podkreśliła Katarzyna Ratajczyk z biura promocji m.st. Warszawy, artystycznych wydarzeń związanych z Rokiem Chopina nie zabraknie w Warszawie.
"Te obchody zaczynają się już teraz - od jutra w Warszawie będą ustawiane ławeczki znakujące 14 miejsc związanych z Chopinem; wyznaczyliśmy taki szlak skoncentrowany głównie w okolicach Krakowskiego Przedmieścia. Zrobiliśmy też przewodnik mp3, który można pobrać z internetu (...), a książka +Warszawa Fryderyka Chopina+, opowiadająca o miejscach związanych z Chopinem w Warszawie, w których pozostał po nim jakiś ślad, została przekazana do wszystkich bibliotek publicznych w kraju" - mówiła Ratajczyk.
Przewodnik mp3 można ściągnąć ze strony urzędu miasta Warszawy. Szczegóły dotyczące obchodów Roku Chopina dostępne są także na stronach www.ifcs.pl oraz www.nifc.pl
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.