"Epidemia miłości", poświęcony ślubom zawieranym w czasie Powstania Warszawskiego, dokument w reżyserii Macieja Piwowarczuka, trafi w piątek do polskich kin studyjnych. Patronem filmu jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Bohaterowie dokumentu to powstańcy warszawscy oraz ich bliscy, którzy opowiedzieli filmowcom o swoich miłościach z czasów powstańczych. W czasie Powstania Warszawskiego ślub wzięło 256 par - przypomniał reżyser.
Maciej Piwowarczuk pracował nad filmem "Epidemia miłości" od 2004 r. Zdjęcia kręcono w Polsce - m.in. w Warszawie i Opolu - oraz w USA, gdzie mieszkają obecnie niektórzy z powstańców warszawskich. Film trwa 50 minut.
Wykorzystano w nim także materiały archiwalne - np. filmowe zapisy walk powstańczych - pozyskane m.in. z: archiwów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wśród bohaterów filmu są Bill Biega i jego żona Lilly, którzy po wojnie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych i zamieszkali w okolicach Nowego Jorku. Jest też Róża Nowotna, mieszkanka warszawskiego Żoliborza. W czasie powstania pani Róża pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powstańczym przy ul. Poznańskiej; jej przyszły mąż pracował w tym samym szpitalu jako lekarz.
W filmie znalazł się również archiwalny zapis rozmowy z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w której opowiada on o swoim ślubie zawartym w czasie powstania z łączniczką AK Jadwigą Wolską "Gretą".
Pozostałe osoby opowiadające o miłościach z czasu powstania to: Zbigniew Bednorz, Hanka Pogonowska, Maria i Maciek Piechotka, Ryszard Górecki, Zofia Zielińska, Danuta Krauze.
Powstańcy wspominają, że poczucie nieustannego zagrożenia, świadomość tego, że życie może w każdej chwili się skończyć, skłaniały młodych ludzi do wyznawania miłości i zawierania ślubów. Miłość pozwalała ponadto odciągnąć choć na chwilę myśli od czarnych wydarzeń rozgrywających się wokół.
Piwowarczuk zamieścił w swoim filmie opowieści o miłościach szczęśliwych, ale także historie smutne. Jeden z bohaterów, przygotowując się do ślubu, stracił w ostatniej chwili narzeczoną, która została zabita na ulicy. Pewna kobieta przyznaje z kolei, że podczas powstania wzięła ślub spontanicznie, z praktycznie przypadkową osobą - małżeństwo okazało się potem nieudane.
"Epidemia miłości" będzie prezentowana w siedmiu miastach: Warszawie (kino Alchemia i Kinoteka), Poznaniu (kino Rialto), Wrocławiu (kino Warszawa), Łodzi (kino Charlie), Katowicach (kino Światowid), Krakowie (kino Mikro) i Nowym Sączu (kino Sokół).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.