Trwają prace nad dokumentem nt. prymatu w Kościele, prowadzone przez Synodalną Komisję Biblijno-Teologiczną Patriarchatu Moskiewskiego pod przewodnictwem metropolity mińskiego i słuckiego Filareta.b
Dokument ten ukaże stanowisko Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) w tej sprawie i będzie stanowił jego wkład do dyskusji na temat prymatu i soborowości w Kościele powszechnym, toczącej się obecnie w ramach międzynarodowego dialogu teologicznego katolicko-prawosławnego.
Zagadnienie to było przedmiotem niedawno posiedzenia Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między obu Kościołami, które w dniach 16-23 października odbyło się na Cyprze. Obradom współprzewodniczyli kard. Walter Kasper – przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan i metropolita Pergamonu Jan.
W przesłaniu do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja z okazji przypadającego 30 listopada święta św. Andrzeja – patrona tego Patriarchatu, Benedykt XVI ponownie zaproponował Kościołom siostrzanym dyskusję nad prymatem. Odwołał się przy tym do Jana Pawła II, który w swej encyklice „Ut unum sint” zachęcał zajęcie się tematem „form”, w jakich biskup Rzymu „mógłby pełnić swą posługę miłości, uznaną przez wszystkich”.
Sprawa prymatu była jedną z kilku, które omawiano na posiedzeniu wspomnianej Komisji 9 grudnia w siedzibie Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego. Inne poruszane zagadnienia to prace nad Katechizmem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, badania biblijne i kształcenie biblistów oraz zadania związane z niedawnym przekształceniem Synodalnej Komisji Teologicznej w Komisję Biblijno-Teologiczną. Kieruje nią metropolita miński i słucki, patriarszy egzarcha Białorusi Filaret, a jego zastępcą jest przewodniczący OWCS abp Hilarion.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.