Benedykt XVI jest zaniepokojony i przygnębiony treścią rządowego raportu o nadużyciach seksualnych irlandzkich duchownych z archidiecezji w Dublinie. Słowa te znajdujemy w komunikacie ze spotkania papieża oraz jego najbliższych współpracowników z czołowymi przedstawicielami episkopatu Irlandii.
W wydanym komunikacie podkreślono, że papież był "głęboko poruszony i zasmucony" treścią raportu, przygotowanego dla rządu w Dublinie.
W komunikacie opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej czytamy, że Ojciec Święty wysłuchał problemów irlandzkiego episkopatu i rozmawiał z jego przedstawicielami o traumatycznych wydarzeniach, przedstawionych w Raporcie Irlandzkiej Komisji Dochodzeniowej w sprawie Katolickiej Archidiecezji w Dublinie. Po dokładnym przestudiowaniu dokumentu Benedykt XVI był głęboko zaniepokojony i przygnębiony jego zawartością. „Papież pragnie raz jeszcze wyrazić głęboki żal z powodu działań niektórych duchownych, którzy zdradzili swoje uroczyste ślubowanie wobec Boga oraz zaufanie, jakim obdarzyły ich ofiary, ich rodziny oraz całe społeczeństwo” – stwierdza watykański komunikat.
W dokumencie zaznaczono, iż Ojciec Święty podziela hańbę, poczucie zdrady i wstydu, odczuwane przez wielu irlandzkich katolików. Łączy się z nimi w modlitwie w tym trudnym okresie życia Kościoła. „Jego Świątobliwość prosi katolików w Irlandii i na całym świecie, by wraz z nim modlili się za ofiary, ich rodziny i wszystkich, których dotknęły haniebne przestępstwa. Zapewnia wszystkich zainteresowanych, że Kościół będzie niezwykle bacznie śledził tę trudną sprawę, aby lepiej zrozumieć, jak doszło do tych haniebnych zdarzeń oraz jak wypracować skuteczne i pewne środki, zapewniające, aby nigdy więcej nie mogły się one powtórzyć” – czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego.
Zapewniono, że Stolica Apostolska bardzo poważnie podchodzi do centralnych problemów podniesionych w rządowym raporcie, w tym kwestię zarządzania lokalnym Kościołem przez jego liderów oraz zasadniczą odpowiedzialność za troskę duszpasterską o dzieci. Jednocześnie zapowiedziano, że Ojciec Święty ma zamiar wystosować list pasterski do wiernych w Irlandii, w którym jasno wskaże inicjatywy, jakie należy podjąć w reakcji na zaistniałą sytuację. Papież zachęca też wszystkich, którzy poświęcili swe życie dzieciom, by nadal trwali w dobrym dziele, na wzór Chrystusa, Dobrego Pasterza.
26 listopada rząd Irlandii opublikował kilkusetstronicowe sprawozdanie obejmujące nadużycia względem nieletnich dokonane w latach 1975-2004, do których doszło w podległych archidiecezji dublińskiej instytucjach edukacyjnych i społecznych. W krytycznym świetle stawia ono nadzór kościelny nad instytucjami, które winny gwarantować pełne bezpieczeństwo powierzonej ich trosce młodzieży. Podobne wnioski dotyczą roli policji oraz ministerstwa zdrowia, które również nie pomogły w rozwiązaniu problemu na czas.
W raporcie pojawia się lista dziesięciu księży, którym udowodniono zarzucane czyny. Niektórzy z nich już nie żyją lub odbywają wyroki więzienia.
Sprawozdanie opiera się na relacjach świadków. Archidiecezja dublińska współpracowała z instytucjami rządowymi, udostępniając własne archiwa i udzielając pomocy ofiarom nadużyć.
Publikowany raport był drugim projektem badawczym, który przeprowadzono na Zielonej Wyspie. Niedawny tzw. raport Ryana koncentrował się bardziej na odpowiedzialności państwa w przypadkach nadużyć. Natomiast opublikowany 26 listopada bardziej wnikliwie zbadał odpowiedzialność Kościoła w Irlandii.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.