Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski złożyło do Sejmu petycję w obronie sumienia aptekarzy. Domagają się wprowadzenia klauzuli sumienia.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku dotyczącym klauzuli sumienia lekarzy stwierdził, że "wolność sumienia – w tym ten jej element, którym jest sprzeciw sumienia – musi być respektowana niezależnie od tego, czy istnieją przepisy ustawowe ją potwierdzające". Jednak brak ustawowej regulacji, dotyczącej klauzuli sumienia farmaceutów, powoduje praktyczne problemy.
- Często niektórzy politycy czy urzędnicy państwowi na mocy osobistych interpretacji obecnego stanu prawnego nie mających mocy wiążącej (...) odmawiają farmaceutom jak również też technikom farmaceutycznym i właścicielom aptek prawa do wolności sumienia. Sytuacja ta prowadzi do zastraszania pracowników aptek, do zwolnień z pracy z powodu odmowy wydania tabletki "po" czy też wyjawienia przez pracownika moralnych wątpliwości wobec dystrybucji środków antykoncepcyjnych - skarżą się autorzy petycji.
- Zdarzają się przypadki porzucania zawodu farmaceuty z powodu doznawanych przykrości, niezrozumienia, braku poszanowania poglądów czy przymuszania do działania wbrew sumieniu - piszą członkowie stowarzyszenia.
Potrzebę wprowadzenie stosownych przepisów potwierdziły także ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych z 2011 i 2012 r.
Projekt odpowiedniej ustawy został dołączony do petycji SFKP. Jej los zależy obecnie od większości sejmowej, czyli PiS.
Przeczytaj też:
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.