Jak się dziś szacuje, ok. 30 tysięcy osób przybędzie do Poznania na Europejskie Spotkanie Młodych. Będą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz próbowali wzrastać w swoim zaufaniu do Boga.
Do Taizé dotarło już kilka przesłań zaadresowanych do wspólnoty braci i uczestników Spotkania, a można spodziewać się jeszcze następnych. Oto kilka fragmentów:
Papież Benedykt XVI:
„Papież obdarza was zaufaniem, abyście wychodzili naprzeciw mężczyznom i kobietom, którzy przestali rozumieć Boga, szukają Go po omacku, czasem o tym nie wiedząc. Potrzeba im spotkania z prawdziwymi świadkami, aby zajaśniało im oblicze Chrystusa. Niech Bóg podsuwa wam gesty i słowa, które, po waszym powrocie do kraju, przybliżą innym nadzieję, która was ożywia i zapał, którym Duch Święty chce napełnić każde ludzkie życie!...”
Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki Moon:
„Cieszę się, że trwacie we wspólnocie. Osobno niewiele można zdziałać, ale wspólnie możemy zmienić świat na lepsze. Z radością przyjmuję zwłaszcza fakt, że podczas tegorocznej pielgrzymki kładziecie akcent na kwestiach społecznych, szczególnie na znaczeniu wolności (...). Dziękuję za wasze wsparcie w tej misji, która obejmuje całą planetę, i za wasze osobiste zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, solidarności i pokoju...”
Przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso:
„Poznań i Polska, które zostały wybrane przez Wspólnotę z Taizé na miejsce tegorocznego spotkania, przypominają dwie kluczowe daty w naszej historii: wybuch drugiej wojny światowej we wrześniu 1939 i zniszczenie żelaznej kurtyny jesienią 1989, co przyczyniło się do powrotu demokracji w Europie Środkowej i utorowało drogę do ponownego zjednoczenia naszego kontynentu. Chcąc więc podtrzymywać pamięć i cieszyć się z wolności i odzyskanej jedności, pragnę was również pozdrowić i zachęcić, byście kontynuowali swoją misję...”
Bartłomiej, Patriarcha Konstantynopola:
„Wzywamy was, wszystkich uczestników Europejskiego Spotkania w Poznaniu, byście byli żywymi świadkami Chrystusa narodzonego, świadkami Chrystusa zmartwychwstałego, Boga, który wszedł w historię, Boga stworzenia. Jak nieść to świadectwo? Sam Chrystus powiedział o tym w Ewangelii według świętego Jana: „Po tym
wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali” (J 13, 35). A więc, nie lękajcie się!”
Arcybiskup Canterbury:
„W tych dniach będziecie wymieniać refleksje na temat najbardziej naglących wyzwań naszego świata. W sercu wszystkich pytań jest jedno, może najbardziej pilne i natarczywe: co to znaczy żyć rzeczywiście po ludzku? Widzieliśmy, jak bardzo człowieczeństwo bywa zniekształcone i poranione przez fałszywe idee bogactwa, bezpieczeństwa, wolności. Naszym powołaniem jako chrześcijan jest odsłanianie światu prawdy o przeznaczeniu człowieka...”
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.