Konferencja Episkopatu Hiszpanii opublikowała specjalne przesłanie do księży z okazji Roku Kapłańskiego. Jego tekst został przyjęty na ostatniej sesji plenarnej
Biskupi dziękują Bogu za dar powołania i pracę, jaką wykonują kapłani. Są oni przyjaciółmi i posłańcami Chrystusa, wielkim darem dla świata.
W pierwszej części przesłania, które nosi tytuł „Wy jesteście moimi przyjaciółmi” (Jn 15, 14), zwracają uwagę na osobistą relację z Chrystusem, która powinna być podstawą życia i posługi kapłanów. Jednym z głównych celów Roku Kapłańskiego jest „odnowa otrzymanego charyzmatu”, która zakłada „umocnienie przyjaźni z Przyjacielem”, czyli z Jezusem. Kapłan powinien być „człowiekiem modlitwy”, która jest „głównym działaniem w jego posłudze” i „jednym ze źródeł uświęcenia naszego ludu” – piszą biskupi.
Poznanie i umiłowanie Chrystusa czyni z kapłanów „świadków”. Wymiar misyjny należy do istoty powołania kapłańskiego – podkreślają biskupi w drugiej części przesłania, zatytułowanej „Bierze ją z radością na ramiona” (Łk 15, 5). Zadaniem kapłana-pasterza jest „opieka, prowadzenie, żywienie, gromadzenie i szukanie”. Szczególnie ten ostatni aspekt staje się dzisiaj konieczny dla dobrego kapłana. „Szukanie jest pracą misyjną. Wielu z nas zostało przygotowanych głównie do tego, by troszczyć się o wspólnotę już ustanowioną. Dzisiaj jednak, kiedy wielu z nas jest już w starszym wieku, Pan prosi, byśmy nie tylko troszczyli się o istniejącą wspólnotę, ale prowadzili inne owce do owczarni. Jest czas nowej ewangelizacji i pierwszego głoszenia na naszym własnym terytorium. W tym zadaniu wspólnota i pasterz razem mają być dzisiaj misjonarzami” – podkreślają biskupi.
W trzeciej części pt. „Chrystus nas potrzebuje” biskupi zachęcają kapłanów do oddania się Chrystusowi i podziękowania Bogu za ofiarne życie tak wielu duchownych. Kapłani są ważni nie przez to, co robią, ale przede wszystkim przez to, kim są: „darem dla świata, choć świat niekiedy ich nie uznaje”.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.