Reklama

Instytut prymasa Glempa w Inowrocławiu

Prymas Polski kardynał Józef Glemp w piątek w rodzinnym Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) otworzył instytut swego imienia. Uroczystość odbyła się w jego 80. urodziny i w ostatnim dniu posługi prymasowskiej, sprawowanej przez 28 lat.

Reklama

Instytut Prymasa Józefa Glempa poświęcił jubilat wraz z metropolitą gnieźnieńskim abp. Henrykiem Muszyńskim, który w sobotę przejmie obowiązki prymasa Polski.

Instytut mieści się w czterech salach odrestaurowanego budynku Teatru Miejskiego w śródmieściu Inowrocławia. W jednym z pomieszczeń odtwarzany jest gabinet prymasa, a pozostałe to sale kujawska, biblioteczna i audiowizualna. W placówce zgromadzono już część pamiątek związanych z prymasem, a kolejne będą sukcesywnie przekazywane.

W placówce będą zgromadzone m.in. rękopisy i maszynopisy, korespondencja, książki, krzyże, obrazy, statuetki. Instytutowi przewodzić będzie przyszły prymas abp Muszyński.

Kard. Glemp w piątek podpisał z prezydentem Inowrocławia Ryszardem Brezją umowę o przekazaniu pamiątek. Brejza został też pierwszym laureatem statuetki "Ku chwale ducha". Statuetka, wykonana według projektu Anny Gulak z Warszawy, ma być przyznawana co roku przez kard. Glempa.

"Cieszę się, że abp Muszyński przejmie sukcesję () Jest w pełni do tego przygotowany. Myślę, że podejmie odpowiednie działania i będzie widać Kościół polski, ukierunkowany życzliwie, ewangelicznie ku innym narodom" - powiedział prymas Glemp.

Podkreślił, że abp Muszyński zostaje prymasem w innych niż on okolicznościach, charakteryzujących się wolnością, pokojem. "A tam, gdzie jest pokój, tam jest Opatrzność Boża" - dodał dotychczasowy prymas.

W Teatrze Miejskim odbyła się sesja poświęcona życiu i dziełu prymasa Glempa. Prymas powiedział, że z tym miejscem wiążą się jego miłe wspomnienia. W 1945 r., gdy zaczynał naukę w gimnazjum, słuchał żołnierzy śpiewających pieśni patriotyczne, a później podziwiał Ludwika Solskiego i Władysława Broniewskiego, recytującego swoje wiersze.

Listy do jubilata skierowali m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Prezydent Kaczyński za szczególne zasługi prymasa uznał jego wsparcie dla prześladowanych w okresie stanu wojennego, przyczynienie się do normalizacji stosunków państwo - Kościół i popisania konkordatu oraz podjęcie dzieła budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

W jubileuszowych obchodach udział wzięli metropolici - warszawski abp Kazimierz Nycz, gnieźnieński abp Henryk Muszyński, poznański abp Stanisław Gądecki, abp Tomasz Peta z Astany (Kazachstan), który podobnie jak prymas urodził się w Inowrocławiu i ukończył tę samą szkołę średnią, a także sześciu biskupów.

Prymas Polski kard. Józef Glemp wieczorem odprawi mszę świętą w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, w którym został ochrzczony w dniu urodzenia.

Glemp urodził się 18 grudnia 1928 r. w Inowrocławiu. Lata dziecięce i młodość spędził w pobliskim Rycerzewie. W 1950 r. ukończył inowrocławskie Państwowe Gimnazjum im. Jana Kasprowicza. Od 1981 r. jest honorowym obywatelem Inowrocławia, w którym co roku obchodzi urodziny, spotykając się dawnymi kolegami, młodzieżą szkolną i księżmi.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama