Do modlitwy i czynienia dobra zachęcili wiernych zwierzchnicy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). „Jesteśmy wezwani, aby nieść je w świat. Jest to nasze zadanie w XXI wieku” – podkreślają hierarchowie w liście na Boże Narodzenie. Prawosławni obchodzić będą to święto 7 stycznia.
Biskupi zachęcają wiernych, by zapomnieli o swoich problemach i niewygodach, zaznaczając, że w te dni radość ludzi ma być szczególnie wyraźna.
Jednocześnie, w bożonarodzeniowym liście przestrzegają: „Nasze czasy sekularyzacji i relatywizmu wymagają od nas, prawosławnych, szczególnej czujności, aby nie utracić tego wielkiego duchowego i kulturowego dziedzictwa świętego Prawosławia, które pozostawili nam nasi przodkowie”.
W tym kontekście zwracają uwagę na szczególne znaczenie rodziny. „Doświadczenie zdrowego życia rodzinnego jest zadatkiem zdrowego przyszłego pokolenia” – piszą autorzy listu dodając, że zdrowie prawosławnej rodziny, „oznacza zdrowie całej wspólnoty kościelnej i naszego narodu”.
Biskupi przypominają, że Kościół i rodzina powinni pomóc młodemu człowiekowi w „samodzielnym dokonywaniu wyborów i wybieraniu tego, co jest najlepsze i rozumne”.
Hierarchowie PAKP zwracają uwagę, że prawdziwym chrześcijaninem jest ten, kto nie tylko ten kto tak się deklaruje „ale ten, kto z modlitwą odwiedza chorych i dobrymi uczynkami pomaga potrzebującym, kto mądrym słowem rozgrzewa duszę innego człowieka”.
Na zakończenie listu hierarchowie prawosławni życzą wszystkim wiernym, by Bóg umocnił ich rodziny, młodzież i dzieci oraz błogosławił w nadchodzącym 2010 roku.
Orędzie podpisało dziesięciu hierarchów, na czele z abp. Sawą – metropolitą warszawskim i całej Polski.
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim - w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego - Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.