Uczestnicy posiedzenia Międzyprawosławnej Komisji Przygotowawczej w szwajcarskim Chambésy zaakceptowali projekty dokumentów określających procedurę udzielenia autokefalii lokalnym Kościołom prawosławnym.
Decyzję z zadowoleniem przyjęto w patriarchacie moskiewskim, o czym poinformował agencję Interfaks zastępca szefa Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego, protojerej Nikołaj Bałaszow.
Według ks. Bałaszowa, dotychczasowe różnice poglądów między lokalnymi Cerkwiami udało się przezwyciężyć dzięki licznym spotkaniom, ciągnącym się na przestrzeni wielu lat.
„Doprowadziło to do zaakceptowania dokumentów określających procedurę otrzymania autokefalii i autonomii przez lokalne wspólnoty prawosławne. Będą one skierowane do rozpatrzenia przez Wszechprawosławne Zjazdy Przedsoborowe, a następnie przyjęte na Wielkim Soborze Kościoła Prawosławnego” – powiedział protojerej Bałaszow. Dodał, że „otrzymanie autokefalii lub autonomii powinno być potwierdzone tzw. tomosem, czyli aktem kościelnym podpisanym przez patriarchę Konstantynopola za zgodą i przy współudziale pozostałych zwierzchników lokalnych Kościołów prawosławnych lub ich przedstawicieli”. Taki uroczysty akt poprzedzi zgoda Kościoła macierzystego, od którego uzyska autokefalię lokalna wspólnota prawosławna.
Do tej pory, w prawosławiu brakowało takiej ujednoliconej procedury uzyskiwania autokefalii. Dlatego autokefalii polskiego prawosławia ogłoszonej przez patriarchat w Konstantynopolu w 1924 r. nie zaakceptował patriarchat moskiewski. Dopiero w roku 1948 ustanowił on dla polskich prawosławnych ogłoszoną przez siebie autokefalię. Podobnie było w przypadkach autokefalii czeskiego i gruzińskiego prawosławia.
Protojerej Nikołaj Bałaszow wyraził zadowolenie, że wypracowano wspólną, akceptowaną przez wszystkie lokalne Kościoły prawosławne procedurę uzyskiwania autokefalii.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.