Meksykański precedens w sprawie homoseksualistów

Kościół nie potępia ludzi odczuwających pociąg do osób tej samej płci, ale nie może aprobować aktów homoseksualizmu ani przyznawania związkom homoseksualnym miana i praw małżeństwa. Przypomniał o tym rzecznik archidiecezji miasta Meksyk po przyjęciu 21 grudnia przez stołecznych radnych większością 39 głosów przeciw 20 przy pięciu wstrzymujących się pełnego zrównania takich związków z małżeńskimi, włącznie z prawem adoptowania dzieci.

Zgromadzenie ustawodawcze stolicy Meksyku uchwaliło, by w stołecznym kodeksie cywilnym zmienić definicję małżeństwa. Ma być tam ono odtąd określane nie jako związek „mężczyzny i kobiety”, ale „dwóch osób”. Ks. Hugo Valdemar stwierdził, że decyzja radnych jest niemoralna i szkodzi rodzinie.

Uchwała podjęta w meksykańskim Dystrykcie Federalnym, który obejmuje całą stolicę kraju, to w Ameryce Łacińskiej precedens. Wprawdzie w pewnych latynoamerykańskich miastach czy stanach, a od września także w całym Urugwaju, homoseksualiści mogą zawierać formalnie „związki cywilne”. Nie są one jednak nazywane „małżeństwami”, ani nie mają takich samych co one praw. Związki te wprowadzono też przed dwoma laty w mieście Meksyk. Jego władze nie pierwszy raz podejmują decyzje przeciw rodzinie czy życiu. Zezwoliły np. na aborcję do 12 tygodnia ciąży, co spotkało się z dezaprobatą w większej części kraju. Liczne meksykańskie stany wprowadziły zapis prawny, że życie zaczyna się z chwilą poczęcia. Obecna stołeczna uchwała o tzw. „małżeństwach homoseksualnych” idzie śladem niewielu, bo tylko siedmiu państw świata (Belgii, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Norwegii, RPA i Szwecji) oraz kilku stanów USA. W zeszłym miesiącu w stolicy Argentyny związek homoseksualny został wprawdzie uznany za małżeństwo w kontrowersyjnym orzeczeniu sądowym, ale nie był to akt ustawodawczy.

Uchwała radnych meksykańskiej stolicy spotkała się z krytykami. Przewodniczący Kolegium Katolickich Adwokatów powiedział, że zgotowali oni rodakom gorzkie święta. Zezwolenie na adopcję przez pary homoseksualne jest jego zdaniem „skreśleniem jednym pociągnięciem pióra pojęcia ojca i matki”. Zapowiedział on podjęcie starań, by burmistrz miasta Meksyk zawetował uchwałę, czego jednak po przedstawicielu opowiadającej się za nią partii lewicowej raczej trudno się spodziewać. Przeciwko głosowała partia Akcji Narodowej, związana z prezydentem kraju. Jeden z należących do niej radnych miejskich stwierdził, że uznanie związków homoseksualnych za małżeństwa godzi w dobro publiczne i rozwój emocjonalny dzieci.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
14°C Piątek
dzień
wiecej »