"Kościół katolicki w Niemczech musi wyjść do ludzi, którzy go opuszczają” – tak podsumował kończący się 2009 r. przewodniczący niemieckiego episkopatu.
W wywiadzie dla niemieckiej katolickiej agencji prasowej KNA abp Robert Zollitsch powiedział, że liczne wystąpienia z Kościoła to główny problem, z którym w nadchodzącym roku niemiecka hierarchia będzie musiała się zmierzyć.
W ostatnich 12 miesiącach z Kościoła katolickiego w Niemczech wystąpiło aż 120 tys. osób. Co prawda, liczba ta u protestantów jest o 40 tys. wyższa, co jednak nie jest powodem do chluby. Abp Robert Zollitsch wyraźnie zaznaczył, że jest to największy i najbardziej bolesny problem Kościoła w Niemczech: „To nas boli, że tyle osób opuściło Kościół katolicki. W przyszłym roku będziemy intensywnie nad tym pracować. Zastanowimy się wtedy, jak być bliżej osób, które nas chcą opuścić. Chciałbym, aby Kościół w Niemczech był bardziej dynamiczny, misyjny i bardziej ofensywny” – powiedział przewodniczący konferencji biskupów.
Dodał, że niemiecki episkopat chciałby każdorazowo poznać powody, dla których wierni występują z Kościoła, tak by odpowiednio na ich potrzeby zareagować. W podsumowującej rozmowie abp Zollitsch zwrócił też uwagę na fakt, że rok 2009 dla Kościoła w Niemczech był trudny między innymi z powodu dyskusji o lefebrystach. Jednak, jak dodał, były też radosne momenty. Do takich zaliczył wywalczenie uszanowania świąt i niedzieli przez Trybunał Konstytucyjny. Według arcybiskupa Fryburga było to możliwe dzięki świadectwu i współpracy katolików i protestantów.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.