Bundestag zagłosował za homomałżeństwami

Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania "małżeństw". Za projektem ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego głosowało w piątek 393 posłów SPD, Lewicy I Zielonych oraz część deputowanych CDU/CSU.

Przeciwko ustawie głosowało 226 posłów z klubu CDU/CSU. Cztery osoby wstrzymały się. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.

"Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało" - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty w parlamencie. "W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do odpowiedzialności za związek" - zaznaczył polityk SPD.

"Zgodnie z własnym sumieniem nigdy nie podpiszę niczego, co jest małżeństwem dla wszystkich" - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że głosowała przeciwko. Jednak otwarciem drogi do dzisiejszej decyzji była jej wypowiedź podczas dyskusji zorganizowanej w poniedziałek przez redakcję czasopisma dla kobiet "Brigitte". Szefowa rządu i CDU powiedziała przy tej okazji, że w tej sprawie nie będzie stosowała dyscypliny partyjnej, lecz pozwoli posłom na głosowanie zgodnie z sumieniem. Wypowiedź Merkel została uznana przez przedstawicieli innych partii za rezygnację ze sprzeciwu wobec homomałżeństw. SPD w porozumieniu z innymi partiami w Bundestagu postanowiła doprowadzić do uchwalenia ustawy na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu parlamentu.

CDU i CSU uznały działania SPD za złamanie umowy koalicyjnej. Tworząc w 2013 roku wspólny rząd, oba bloki polityczne ustaliły, że kwestia "małżeństwa" dla homoseksualistów nie będzie poruszana w tej kadencji.

Przeciwnicy przyjętej ustawy rozważają możliwość skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Wśród ekspertów zdania na temat, czy wprowadzona zmiana nie wymaga zmiany konstytucji, są podzielone.

Po zmianie paragraf 1353 brzmi: "Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci".

Pary homoseksualne mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  30.06.2017 15:14
  Gdy Czarna Zaraza (prawdopodobnie dżumy) w poł. XIV w. wyniszczyła prawie 3/4 populacji Europy - Polska została oszczędona. Była taką "zieloną wyspą" w oceanie śmierci.

  Czy współczesne zarazy, które atakują już nie tylko ciało, ale ducha, rozum, też oszczędzą Polskę?
 • Kopyrda
  30.06.2017 15:45
  Niemcy ucza Polske tolerancji. Czasy sie zmieniaja.
 • PTaraski
  30.06.2017 16:38
  @Fidel Castro

  Po pierwsze nie obrażaj Chrystusa sugerując, że był rabinem. Nie był! Rabini są rodzajem katechetów w religii judaistycznej, a istotą religii żydowskiej jest negacją chrześcijaństwa. Chrystus jest Kapłanem i to jedynym prawdziwym. Z Woli Bożej, od zburzenia Świątyni jerozolimskiej, w judaizmie nie ma kapłanów, co ma podkreślać, że to chrześcijanie są Nowym i Prawdziwym Izraelem, nie żydzi. Jeśli kogoś rabini przypominają, to uczonych w piśmie i faryzeuszy z czasów Jezusa. A tych Chrystus określał bardzo ostro: obłudnicy, dzieci szatana, ... I to oni z kapłanami i faryzeuszami Go odrzucili i ukrzyżowali.

  Nie wiem kto jest twoim "bogiem", ale obawiam się, że nie jest to Bóg w Trójcy Jedyny, którego czcimy my katolicy.

  Jeśli chodzi o kary, to najwyraźniej nie masz pojęcia o PS, szczególnie ST. Oczywiście każdy odpowiada za swoje czyny i grzechy, np. zaniedbania. Tam jest jednak wielokrotnie stwierdzone, że Bóg karał narody za ich grzechy, np. wypędzając je przed Izraelem i karał samego Izraela, za jego grzechy, np. przez nieurodzaje, wojny, choroby i niewolę.

  Św. Tomasz z Akwinu zauważa, że narody, ustanowione przez sprawiedliwego Boga, muszą odebrać sprawiedliwość już tu na ziemi, bo ich istnienie jest ograniczone do doczesności. Stąd kary na narody, także Naród Polski.

  Nie miej zatem złudzeń, że narody, które legalizują np. "homo-małżeństwa", eutanazję, rozwody, czy aborcję unikną kary. Nie unikną, jeśli się nie nawrócą i nie będą pokutować, bo tego domaga się Sprawiedliwość Boża, która musi się wypełnić.
 • Gość
  01.07.2017 08:50
  Sodoma i Gomora
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  7°C Niedziela
  dzień
  8°C Niedziela
  wieczór
  8°C Poniedziałek
  noc
  6°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »