Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania "małżeństw". Za projektem ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego głosowało w piątek 393 posłów SPD, Lewicy I Zielonych oraz część deputowanych CDU/CSU.
Przeciwko ustawie głosowało 226 posłów z klubu CDU/CSU. Cztery osoby wstrzymały się. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.
"Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało" - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty w parlamencie. "W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do odpowiedzialności za związek" - zaznaczył polityk SPD.
"Zgodnie z własnym sumieniem nigdy nie podpiszę niczego, co jest małżeństwem dla wszystkich" - powiedział szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder.
Kanclerz Angela Merkel poinformowała, że głosowała przeciwko. Jednak otwarciem drogi do dzisiejszej decyzji była jej wypowiedź podczas dyskusji zorganizowanej w poniedziałek przez redakcję czasopisma dla kobiet "Brigitte". Szefowa rządu i CDU powiedziała przy tej okazji, że w tej sprawie nie będzie stosowała dyscypliny partyjnej, lecz pozwoli posłom na głosowanie zgodnie z sumieniem. Wypowiedź Merkel została uznana przez przedstawicieli innych partii za rezygnację ze sprzeciwu wobec homomałżeństw. SPD w porozumieniu z innymi partiami w Bundestagu postanowiła doprowadzić do uchwalenia ustawy na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu parlamentu.
CDU i CSU uznały działania SPD za złamanie umowy koalicyjnej. Tworząc w 2013 roku wspólny rząd, oba bloki polityczne ustaliły, że kwestia "małżeństwa" dla homoseksualistów nie będzie poruszana w tej kadencji.
Przeciwnicy przyjętej ustawy rozważają możliwość skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Wśród ekspertów zdania na temat, czy wprowadzona zmiana nie wymaga zmiany konstytucji, są podzielone.
Po zmianie paragraf 1353 brzmi: "Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci".
Pary homoseksualne mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.