Tysiące katolików z Hiszpanii i innych krajów europejskich uczestniczyło w niedzielę w Madrycie w mszy świętej wieńczącej Spotkanie Rodzin. W tym roku poświęcone ono było też papieżowi Janowi Pawłowi II i z jego wypowiedzi zaczerpnięto hasło spotkania: "Przyszłość Europy przychodzi przez rodzinę".
Spotkanie odbyło się na placu Lima, gdzie Jan Paweł II w czasie pierwszej wizyty w Hiszpanii w 1982 roku powiedział, że "przyszłość ludzkości przychodzi przez rodzinę". Trawestacją tych słów było hasło tegorocznego spotkania, zorganizowanego w dniu poświęconym przez Kościół katolicki Świętej Rodzinie z Nazaretu.
Podczas spotkania transmitowano bezpośrednio przesłanie wygłoszone po hiszpańsku przez papieża Benedykta XVI, który apelował o obronę rodziny opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety.
Zwracając się do uczestników manifestacji w Madrycie, papież podkreślił: "Jedną z największych posług, jaką jako chrześcijanie możemy zaoferować naszym współczesnym, jest stanowcze i pogodne głoszenie świadectwa na rzecz rodziny, opartej na małżeństwie mężczyzny i kobiety, obrona i jej krzewienie, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla teraźniejszości i przyszłości ludzkości".
Benedykt XVI przypomniał, że Bóg przyszedł na świat w rodzinie - instytucji, która daje "drogę pewną, by spotkać Go i poznać".
W spotkaniu w Madrycie uczestniczyło sześciu kardynałów i ośmiu biskupów z Francji, Portugalii, Niemiec, Holandii, Włoch, Austrii i Polski oraz 39 hiszpańskich prałatów wraz z nuncjuszem apostolskim w Hiszpanii arcybiskupem Renzo Fratinim i przewodniczącym Papieskiej Rady Cor Unum, koordynującej działalność charytatywną Kościoła, kardynałem Paulem Josefem Cordesem.
Do stolicy Hiszpanii przyjechał też przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, który podkreślał w czasie spotkania rolę przykładu Świętej Rodziny z Nazaretu dla rodziny chrześcijańskiej - podała agencja EFE.
Arcybiskup Madrytu kardynał Antonio Maria Rouco Varela odprawił na koniec zgromadzenia mszę świętą. W homilii kardynał Rouco Varela ocenił, że tradycyjnemu modelowi rodziny zagraża akceptacja "różnych modeli rodziny", które "nie odpowiadają jej prawdziwej naturze".
Arcybiskup Madrytu nawiązał do zalegalizowania w Hiszpanii małżeństw homoseksualnych, do której doszło w 2005 roku za rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero oraz do mającego wejść w życie w Hiszpanii prawa legalizującego liberalizację aborcji. 17 grudnia hiszpańscy deputowani przyjęli w pierwszym czytaniu ustawę, która dopuszcza aborcję na życzenie kobiety do 14 tygodnia ciąży. Projekt ustawy wzbudził ostry sprzeciw ze strony Kościoła; 17 października w Madrycie manifestowało przeciwko temu projektowi kilkaset tysięcy ludzi.
Kardynał Rouco Varela przypomniał też homilię wygłoszoną przez Jana Pawła II w 1982 roku w Madrycie i odrzucenie przez niego sztucznej antykoncepcji i "ciężkiego pogwałcenia porządku moralnego", kiedy nie szanuje się życia już poczętego. Arcybiskup Madrytu podkreślił prawo do życia dziecka w łonie matki.
Na placu Lima widać było flagi krajów, z których przyjechali uczestnicy spotkania, m.in. Polski, Włoch, Czech i Węgier.
Niedzielne Spotkanie Rodzin było trzecim takim przedsięwzięciem zorganizowanym w Madrycie przez miejscową archidiecezję i organizację Droga Neokatechumenalna. Poprzednie spotkania odbyły się w końcu 2007 i 2008 roku.
.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.