Reklama

Do Poznania przybywają pielgrzymi

Tysiące pielgrzymów z całej Polski i Europy przybywają we wtorek do Poznania na rozpoczynające się 32. Europejskie Spotkanie Młodych. Do 2 stycznia pielgrzymi będą modlić się o pokój, rozważać Ewangelię i dyskutować na temat życia we współczesnym świecie.

Reklama

W wydarzeniu weźmie udział ok. 30 tys. osób z całej Europy. Młodzież od rana przyjeżdża do Poznania pociągami i autokarami. Młodzi pielgrzymi kierują się do punktów rejestracji, potem z mapami i identyfikatorami trafiają do jednej ze 150 parafii, gdzie zostaną skierowani do przyjmujących ich rodzin. W parafiach odbywać się będą także spotkania modlitewne i rozmowy w małych, międzynarodowych grupach.

We wtorek wieczorem, po kolacji, uczestnicy spotkania wezmą udział na terenie MTP we wspólnej modlitwie z udziałem brata Aloisa, przeora wspólnoty Taize.

W spotkaniu poza Polakami bierze udział grupa ok. 1500 Ukraińców, ok. 1300 Francuzów, po 1 tys. pielgrzymów z Niemiec i Włoch, a także pielgrzymi z Białorusi, Portugalii, Rosji, Chorwacji oraz m.in. z Turkmenistanu, krajów Ameryki Południowej i Afryki. Są to katolicy, protestanci i prawosławni. Do Poznania przyjedzie także na specjalne zaproszenie grupa młodych ludzi z włoskiej L'Aquili, dotkniętej w tym roku trzęsieniem ziemi. W sfinansowaniu podróży pomogły władze miasta.

Młodzi ludzie liczą na wspólną modlitwę, ale także na spotkanie z osobami z innych części kontynentu. Jak powiedziała PAP Maria z Lęborka, przyjazd do Poznania to dla niej okazja do wyciszenia i spotkania z Bogiem. "Można się wyciszyć, kiedy człowiek zagłębia się w tę atmosferę i w śpiew. To też okazja do spotkania ciekawych osób z różnych części świata i Europy. Dostaliśmy już program i mapki, czekamy tylko na zakwaterowanie i wyjazd do parafii" - powiedziała.

"Przyjechałam tutaj, bo zaintrygował mnie temat 'pielgrzymka zaufania'. Chcę zaufać jeszcze bardziej, a przy okazji w gronie młodych ludzi przeżywać swoje odczucia religijne, swoją wiarę. Razem z nimi śpiewać, tańczyć, bawić się" - powiedziała PAP Monika - jedna z uczestniczek spotkania.

Jak powiedział PAP insp. Wojciech Ołdyński, pełniący obowiązki szefa wielkopolskiej policji, przyjazd pielgrzymów do Poznania odbywa się w spokojny, bezpieczny sposób.

"Religijne spotkanie w Poznaniu jest o wiele spokojniejsze niż odbywająca się rok temu również na terenach MTP Konferencja Klimatyczna. Tym razem nie korzystamy już z pomocy policji województw ościennych, zabezpieczamy to tylko siłami naszego województwa. Główny nacisk kładziemy na służby ruchu drogowego. Cały teren MTP jest obstawiony funkcjonariuszami, na każdym skrzyżowaniu w tej okolicy znajdują się policjanci, których zadaniem jest kierowanie ruchem pielgrzymów i pojazdów" - powiedział PAP Ołdyński.

List do uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taize w Poznaniu wystosował prezydent Lech Kaczyński. Jak napisał, żywi nadzieję, że tegoroczne spotkanie wniesie znaczący wkład do umacniania pokoju, prawdy i wolności w Europie i na świecie.

"Spotykacie się w Polsce w roku ważnych rocznic. 1 września minęło 70 lat od wybuchu II wojny światowej, która zebrała żniwo śmierci i przyniosła wielu narodom cierpienia na niespotykaną wcześniej skalę. Pamięć o okropnościach tej wojny wciąż uświadamia nam, jak bezcenną wartością jest pokój. W roku bieżącym przypadła również 20. rocznica obalenia komunizmu w Polsce i innych krajach naszego regionu. Ruch Solidarności, który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, zrodził się właśnie z pragnienia dążenia do pokoju, prawdy i wolności. To są wartości, których tak bardzo potrzebuje dzisiejszy świat, a które Wspólnota Taize od wielu lat stara się promować" - napisał prezydent.

Przesłania do uczestników 32. Europejskiego Spotkania Młodych przekazali też m.in. papież Benedykt XVI, arcybiskup Canterbury Rowan Williams, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, a także przewodniczący Komisji Europejskiej Manuel Barroso i sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon.

W trakcie spotkania młodzi rozważać będą m.in. "List z Chin" napisany przez brata Aloisa, przeora wspólnoty w Taize. Od ponad 20 lat Taize utrzymuje kontakt z chrześcijanami w Chinach.

W ubiegłorocznym, brukselskim spotkaniu młodych wzięło udział 40 tys. osób, w tym ponad 9 tys. Polaków. Europejskie Spotkania Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel wspólnoty z Taize, zamordowany w 2005 roku brat Roger, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Doroczne spotkania odbywają się na przełomie roku w różnych krajach europejskich. Polska gościła młodych ludzi dwukrotnie we Wrocławiu (1989 i 1995) i raz w Warszawie (1999).

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama