Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ban Ki Moon dziękuje uczestnikom rozpoczynającego się we wtorek w Poznaniu 32. Europejskiego Spotkania Młodych, że podczas czuwania będą rozważać problem wolności we współczesnym świecie.
„Cieszę się szczególnie, bo w tegorocznym etapie pielgrzymki ważne są dla was problemy społeczne, łącznie ze znaczeniem wolności” – napisał Ban Ki Moon w liście do 30 tys. przybyłych do stolicy Wielkopolski młodych chrześcijan z Europy i innych kontynentów.
Sekretarz generalny ONZ zwrócił uwagę, że choć „wolność jest jednym z fundamentów rozwoju i dobrobytu” i obecnie uważa się ją „często za coś oczywistego”, to „jednak miliony ludzi na całym świecie cieszą się tylko niepełną lub względną wolnością”.
„Jeśli nawet mają wolność podróżowania albo kontynuowania nauki, wielu ludzi nie może wybierać sposobu, w jaki są rządzeni, ani wyrażać swoich przekonań politycznych i religijnych. Gdzie indziej ludzie mogą cieszyć się chwilową wolnością lub czuć, że ich wolność jest nieustannie zagrożona. I, rzecz jasna, są tysiące ludzi aresztowanych za słuszne przekonania, oni wcale nie mają wolności” – ubolewa Ban Ki Moon.
„Dziękuję za wasz wkład w tę globalną misję oraz za wasze zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości, solidarności i pokoju” – zakończył swoje przesłanie sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych.
Do uczestników spotkania listy skierowali też m.in. papież Benedykt XVI, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola – Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego – arcybiskup Rowan Williams, a także przewodniczący Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso i prezydent Lech Kaczyński.
Organizowane przez braci z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé modlitewne czuwanie zakończy się 2 stycznia 2010 roku.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.