Prezydent Senegalu przeprosił chrześcijan

Władze Senegalu przeprosiły chrześcijan za obraźliwe słowa o ich wierze, jakie wypowiedział prezydent tego kraju Abdoulaye Wade. W imieniu szefa państwa jego syn, minister ds. współpracy międzynarodowej i transportu lotniczego, zwrócił się z przeprosinami do arcybiskupa stołecznego Dakaru, kard. Théodore-Adrien Sarra.

„Jeśli wypowiedź prezydenta uraziła czy dotknęła senegalskich chrześcijan, przepraszamy za to chrześcijańską społeczność senegalską i międzynarodową” – powiedział minister Karim Wade. Zapewnił, że jego ojciec nie zamierzał nikogo obrażać. 28 grudnia prezydent Abdoulaye Wade bronił przed zarzutem niezgodności z islamem swego projektu gigantycznego, 50-metrowego pomnika „odrodzenia afrykańskiego”, przedstawiającego mężczyznę, kobietę i dziecko. Wyraził się wówczas: „Według muzułmanów w Kościołach czci się Jezusa, który nie jest Bogiem. Wszyscy o tym wiedzą, ale nikt z imamów nie żąda zniszczenia kościołów”.

Słowa prezydenta były upokarzające dla chrześcijan, godząc w samą ich wiarę – stwierdził 30 grudnia kard. Sarr przy okazji wymiany noworocznych życzeń w katedrze w Dakarze. Przypomniał on, że wyznawcy Chrystusa czczą jedynego Boga i wiarę tę wyraża Credo. Jednocześnie okazał wdzięczność muzułmanom, którzy odnoszą się do katolików z szacunkiem. Przypomniał tradycję tolerancji w Senegalu, gdzie islam jest religią 90 proc. ludności. Arcybiskup Dakaru mówił też o licznych bolączkach kraju. Wymienił brak bezpieczeństwa w miastach, biedę na wsi, powodzie, przemoc w słowach i czynach, odnoszenie się bez szacunku do wyznań religijnych, a także niepewność młodzieży co do przyszłości w społeczeństwie. Nawoływał jednak do spokoju, gdyż tylko wówczas można liczyć na szacunek ze strony innych. Mimo tego apelu kard. Sarra młodzi katolicy po wyjściu z katedry zorganizowali manifestację przeciw obraźliwym wypowiedziom prezydenta, którą policja rozpędziła gazami łzawiącymi.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  23°C Wtorek
  wieczór
  18°C Środa
  noc
  wiecej »