Sylwestrowe nieszpory na Jasnej Górze

Nieszpory dziękczynne za mijający rok były w czwartek liturgicznym zakończeniem roku w sanktuarium na Jasnej Górze. Biskup Antoni Długosz z Częstochowy wskazał, że sylwestrowy wieczór to nie tylko okazja do zabawy, ale również do zadumy i głębokiej refleksji nad naszym życiem, miłością i wiarą.

"Uświadamiamy sobie w tej godzinie wielką rzeczywistość i prawdę, którą często wypisywano na zegarach: Bóg widzi, czas ucieka, śmierć ściga, wieczność czeka. Wyznajemy to bez trwogi i smutku, ale z poczuciem odpowiedzialności za dar życia i czasu, danego przez Boga, aby go nie zmarnować" - mówił bp Długosz.

"Doczekaliśmy ostatniego dnia 2009 roku. Ludzie i instytucje dokonują gorączkowych bilansów, podsumowań, raportów, sprawozdań, ocen, różnego rodzaju plebiscytów, aby podsumować zdarzenia, osiągnięcia, porażki i sukcesy. Liczą dochody, zyski, wydatki i straty, zwycięstwa i klęski, radości i smutki, uśmiechy i łzy" - dodał bp Długosz, podkreślając, że koniec roku to także okazja do refleksji nad tym, jak ludzie wierzący wykorzystali miniony rok.

W tym sensie także sylwestrowy wieczór jest dla wierzących wyjątkowy. Jak mówił bp Długosz, żyjąc wśród ludzi Chrystus "przyjął więzy czasu", a przez to uświęcił czas - zarówno "ten, który przynosi radość, dobro i się spieszy, jak i ten który się dłuży, przynosi lęk, ból i cierpienie".

Biskup przypomniał najważniejsze wydarzenia minionego roku, m.in. obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Przypomniał, że w tym roku, po 28 latach posługi, prymasem Polski przestał być kard. Józef Glemp, oceniany jako "prymas roztropny".

"Siatkarze zdobyli mistrzostwo Europy, dziewczęta brązowy medal. Martwi rosnące bezrobocie, niedostatek i trudna sytuacja służby zdrowia. W kopalniach zginęło 36 górników i 14 naszych żołnierzy w Afganistanie" - wyliczał bp Długosz.

Hierarcha wspomniał także znanych i wybitnych Polaków, którzy zmarli w minionym roku. Wymienił profesorów Leszka Kołakowskiego i Zbigniewa Religę, mistrzynię olimpijską Kamilę Skolimowską i artystów, m.in. Jana Machulskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Marka Walczewskiego, dziennikarza Macieja Rybińskiego.

Jasnogórskie nieszpory w Sylwestra zakończyły stary rok w jasnogórskim sanktuarium. Nowy zostanie przywitany podczas rozpoczynającej się o północy pasterki noworocznej, której będzie przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy.

Jak co roku w sylwestrową noc w jasnogórskiej Kaplicy Matki Bożej trwało nocne czuwanie uczestników Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. Od lat wielu z pątników, którzy w sierpniu podążają ze stolicy na Jasną Górę w różnych grupach tej pielgrzymki, przybywa w Sylwestra do Częstochowy, by czuwać przed obrazem Matki Bożej.

Natomiast w Nowy Rok tradycyjnie na Jasną Górę przybędą częstochowscy fryzjerzy i kosmetyczki. Z pielgrzymką przyjdą też do sanktuarium strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Gliwic-Bojkowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Poniedziałek
wieczór
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »