Około 3,5 mln pielgrzymów i turystów odwiedziło w minionym roku Jasną Górę - najsłynniejsze polskie sanktuarium maryjne. Ponad 142,3 tys. osób przyszło do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach - podało w piątek biuro prasowe klasztoru.
Zarówno ogólna liczba pielgrzymów, jak i liczba pieszych pątników, są zbliżone do statystyk z 2008 roku. W minionym roku sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 83 krajów świata - najwięcej z Włoch, Niemiec, USA, Hiszpanii i Francji.
W 167 zorganizowanych, ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział blisko 867,3 tys. osób. Najliczniejsze z nich to m.in. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, Rolników oraz Ludzi Pracy.
Pieszych pielgrzymek na Jasną Górę było w ubiegłym roku 252. Wędrowało w nich - nieraz z drugiego końca Polski - ponad 142,3 tys. osób. Do sanktuarium dotarły też 64 pielgrzymki rowerowe (ponad 3 tys. osób), 10 biegowych (w sumie 256 osób), 27-osobowa pielgrzymka konna i 46-osobowa grupa pielgrzymów na rolkach.
Na Jasnej Górze gościło 156 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z 15 państw świata, często egzotycznych, jak Kongo, Gabon czy RPA.
Podsumowanie roku na Jasnej Górze obejmuje również m.in. prawie 6 tys. wygłoszonych kazań, blisko 1,9 mln udzielonych komunii, 88 ślubów i 62 chrzty. W sanktuarium wystąpiło 105 chórów, orkiestr i zespołów z Polski i innych krajów. W Jasnogórskiej Księdze Trzeźwości Narodu złożono 125 zobowiązań życia w trzeźwości. Kancelaria ojca przeora wysłała ok. 65 tys. listów.
Do najważniejszych w minionym roku wydarzeń na Jasnej Górze należało m.in. uroczyste zakończenie obchodów 700-lecia Zakonu Paulinów, dwukrotna wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przekazanie prawosławnym duchownym kopii ikony Matki Boskiej Częstochowskiej dla klasztoru w Nilo-Stołobieńsku oraz rozpoczęcie konserwacji i renowacji barokowej bazyliki jasnogórskiej, z unijnych środków. Podczas tych prac dokonano wielu niespodziewanych odkryć archeologicznych.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.