O błogosławieństwo w nowym roku

O błogosławieństwo Boże w rozpoczynającym się roku 2010 modlili się w Nowy Rok w poznańskim kościele św. Jana Vianney'a młodzi chrześcijanie uczestniczący w stolicy Wielkopolski w 32. Europejskim Spotkaniu Młodych.

W odprawionej w południe Mszy św. wzięło udział kilkudziesięciu Chorwatów, Francuzów, Włochów, Portugalczyków, Ukraińców, a także Polaków, którzy na czas spotkania mieszkają w domach miejscowych parafian. W kościele były trzy wolonatriuszki z Filipin.

„Czas przemija, ale radość dzielenia się z drugim człowiekiem pozostaje trwała” – mówił do nich oraz do modlących się w świątyni poznaniaków ks. Dariusz Mazur. Ze względu na gości z zagranicy Ewangelię i kazanie przetłumaczono na język angielski.

Podczas modlitwy wiernych przedstawiciele poszczególnych narodów czytali intencje w swoich ojczystych językach. Chorwaci modlili się o pokój, Portugalczycy za rodziny, które ich gościły oraz za rodziny w swoich krajach, zaś Francuzi o „nawrócenie osób, które daleko odeszły od Boga”.

„Módlmy się za młodych pielgrzymów, którzy przyjechali do nas z wielu krajów, aby szczęśliwie wrócili do domu, niosąc światło Chrystusa na swojej ziemi” – taką intencję odczytano natomiast w języku polskim.

Na zakończenie Mszy proboszcz parafii, ks. kanonik Bogdan Reformat odmówił w intencji młodych chrześcijan i swoich parafian Modlitwę św. Franciszka: „Panie, uczyń mnie narzędziem Twego pokoju. Tam, gdzie nienawiść – pozwól mi siać miłość, gdzie krzywda – przebaczenie, gdzie zwątpienie – wiarę, gdzie rozpacz – nadzieję, gdzie mrok – światło, gdzie smutek – radość”.

Po nabożeństwie młodzi pielgrzymi udali się do rodzin, które ich goszczą na świąteczny obiad. Wieczorem wszyscy spotkają się na wspólnej modlitwie z braćmi z ekumenicznej Wspólnoty z Taizé w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Znajdująca się w dzielnicy Sołacz parafia św. Jana Vianney'a przyjęła ponad 120 uczestników ESM, którzy zamieszkali w prywatnych domach. Najliczniejszą grupą narodowościową goszczoną przez sołackich parafian są Chorwaci, których przyjęto aż 30.

Wśród ponad 30 tysięcy osób, które przybyły do stolicy Wielkopolski na modlitewne czuwanie, obok Polaków największe grupy narodowościowe stanowią Ukraińcy, Francuzi, Niemcy i Włosi. Na czuwanie przybyli też ich rówieśnicy z krajów Azji, Afryki i obu Ameryk.

Zrzeszająca katolików i protestantów Wspólnota z Taizé od 32 lat organizuje Europejskie Spotkania Młodych w różnych miastach Starego Kontynentu na przełomie starego i nowego roku. Spotkanie w Poznaniu zakończy się 2 stycznia. Przyszłoroczne czuwanie odbędzie się w Rotterdamie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
9°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
wiecej »