Prawosławni świętują Boże Narodzenie

Dziś wyznawcy prawosławia wschodnich terenów Polski, rozpoczynają trzydniowe obchody świąt Bożego Narodzenia. Serdeczne życzenia zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia wszystkim wyznawcom prawosławia złożył prawosławny ordynariusz diecezji białostocko – gdańskiej arcybiskup Jakub oraz metropolita białostocki abp Edward Ozorowski.

Arcybiskup życzył wiernym prawosławnym obfitych łask Bożych, wzajemnej miłości, radości i nadziei: „Niech Nowo Narodzony Chrystus obdarzy nas dobrym zdrowiem i pomaga kroczyć przez życie, przezwyciężając wszystkie jego trudności”.

„Święta Bożego Narodzenia są szczególnym znakiem miłości Boga, który staje się do nas podobny we wszystkim oprócz grzechu. To dni nadziei i prawdziwej radości, której źródłem jest Nowonarodzony” - powiedział abp Edward Ozorowski.

„Pragnę życzyć chrześcijanom kalendarza juliańskiego dużo miłości, ufności i cierpliwości, aby dzielenie się Dobrą Nowiną owocowało w sercach wszystkich ludzi, których spotykamy na drodze naszego życia” - życzył metropolita białostocki.

Pierwszego dnia w Cerkwi świętuje się narodzenie Jezusa w Betlejem, a w świątyniach odprawiana jest liturgia św. Bazylego Wielkiego. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę. Trzeciego dnia wspomina pierwszego męczennika, świętego Stefana, który oddał życie za Chrystusa. Drugiego i trzeciego dnia świąt w cerkwiach odprawia się liturgię św. Jana Złotoustego.

Boże Narodzenie jest świętem, w którym dokonuje się pokłon natury. Teksty liturgiczne mówią o tym, iż cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: pasterze przychodzą z pokłonem, mędrcy przychodzą z darami, ziemia ofiaruje grotę, a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń. Jest to misterium ogarniające całą naturę stworzoną, które przede wszystkim odnosi się do człowieka.

Liturgia bożonarodzeniowa podkreśla światłość jaka zajaśniała w noc narodzin Jezusa, kiedy pasterze ujrzeli światłość z nieba i aniołów śpiewających hymn: "Chwała na wysokościach Bogu, a na ziemi pokój, w ludziach upodobanie ku dobremu". Światłość betlejemskiej groty jest tą samą światłością, jaka zajaśnieje w przemienieniu Chrystusa, a szczególnie w momencie zmartwychwstania.

W tradycji wschodniej miejsce żłóbka zajmuje ikona Bożego Narodzenia, która w okresie świąt wystawiana jest do adoracji na środek świątyni. Wierni oddają jej pokłony i całują ją. W jej centralnej części znajduje się Dzieciątko Jezus z Matką Bożą. W górnej części, po lewej stronie, przedstawiani są trzej mędrcy ze Wschodu, a św. Józef zadumany na kamieniu, rozmyślający nad tajemnicą narodzenia Chrystusa przedstawiany jest u dołu ikony, zwykle z lewej strony.

Ikona wisi w każdym prawosławnym domu. W dniu Wigilii otula się ją haftowanym ręcznikiem i zazwyczaj na wsiach, ustawia pod nią wysoki snop zboża z pełnymi kłosami, który stoi tam aż do święta Objawienia Pańskiego. Po świętach pojedynczymi słomkami wyciągniętymi ze snopa owija się drzewa w sadzie, by ochronić je przed mrozami i zającami.

W cerkwiach po obu stronach ikonostasu, jak i w każdym domu znajduje się ustrojona choinka.

W świąteczny czas wierni prawosławni pozdrawiają się słowami: „Christos rożdajetsia – sławitie jeho” (Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go).

Hierarchowie Cerkwi w Polsce oceniają, że w kraju zamieszkuje ok. 550-600 tys. wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, z czego połowa przypada na Białostocczyznę. Tam głównie mieszkają w Białymstoku oraz miastach południowo-wschodniej części województwa podlaskiego: Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Siemiatyczach.

Ordynariusz białostocko – gdański abp Jakub będzie przewodniczył pierwszego dnia świąt wielkiej wieczerni w cerkwi św. Męczennika Jerzego w Białymstoku o godz. 17, a drugiego dnia świąt liturgii św. Jana Złotoustego w białostockiej katedrze o godz. 10.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
wiecej »