Do udziału w 306. Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej zapisało się około 5 tys. pielgrzymów, jednak spora część rejestruje się w jej trakcie.
306. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyszła spod kościoła Świętego Ducha na Nowym Mieście wyszła. Na szlak wyruszyło około 5 tys. pątników. Tegorocznemu pielgrzymowaniu towarzyszy hasło "Maryja naszą Królową".
Dotychczas do udziału w pielgrzymce zapisało się około 5 tys. pielgrzymów, jednak spora część pątników rejestruje się w jej trakcie. Zdaniem zastępcy kierownika Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej o. Dariusza Laskowskiego liczba uczestników pielgrzymki jest podobna w jak w latach ubiegłych. Warszawską kompanię tworzą 23 grupy, podzielone na trzy kolumny: grupy zasadnicze, dziesiąte i piętnaste. – W naszych grupach idą osoby z całej Polski, a także z zagranicy – zaznacza paulin. Najwięcej zagranicznych pielgrzymów pochodzi w Ukrainy i Węgier.
Wymarsz pielgrzymów poprzedziła Msza święta odprawiona w kościele Ducha Świętego na Nowym Mieście. Liturgię odprawił bp Piotr Jarecki. Warszawski biskup pomocniczy udzielił pielgrzymom również specjalnego błogosławieństwa. W homilii biskup zwrócił uwagę, że najstarsza warszawska pielgrzymka jest reprezentacją wielowiekowej historii naszego chrześcijańskiego narodu, który w chwilach wolności i w chwilach zniewolenie idzie przez życie z Zbawcą naszym Jezusem Chrystusem i jego Matką. – To reprezentacja wierności Bogu, Chrystusowi i jego Kościołowi – podkreślił biskup.
Pielgrzymka warszawska to jedna z najstarszych i najliczniejszych grup, powszechnie nazywana matką wielu innych. W czasach komunistycznych kiedy pielgrzymowanie było zakazane to właśnie warszawska kompania była jedyną, która nie uległa reżimowi i wyruszała do Częstochowy. Jak przypominają paulini, to, że cała Polska pielgrzymuje na Jasną Górę i jest to fenomen na skalę światową, jest owocem właśnie warszawskiej pielgrzymki.
Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana także paulińską, początkami sięga XVIII w. i jest najstarszą wyruszającą ze stolicy. W 1711 r. Bractwo Pana Jezusa Pięciorańskiego przy paulińskim kościele św. Ducha w Warszawie poprowadziło pielgrzymkę na Jasną Górę w imieniu miasta prosząc o ocalenie przed szalejącą epidemią. Do dziś w częstochowskim Sanktuarium przechowywana jest srebrna tablica - wotum mieszkańców Warszawy, złożone z prośbą o oddalenie zarazy.
W tym roku pątnikom towarzyszy hasło „Maryja naszą Królową”. Trasa pielgrzymki, licząca ponad 240 kilometry, podzielona jest na 30 odcinków. Podobnie jak w latach poprzednich pątnicy przechodzą m.in. przez Tarczyn, Grójec, Nowe Miasto nad Pilicą i Paradyż. Po dziewięciu dniach pielgrzymowania przybędą na Jasną Górę w wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - 14 sierpnia.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.