Rysianka miała być przedostatnim celem 5. Ewangelizacji w Beskidach. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy odwołali dzisiejszą Mszę św. na szczycie.
Po raz 7. uczestnicy 5. Ewangelizacji w Beskidach mieli się dziś spotkać w samo południe na Mszy św. przygotowanej przez Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" z Żywca. Celem była polana przy schronisku na Rysiance.
Jak w każdą sobotę lipca i sierpnia, szlakami z różnych miejscowości na szczyt zamierzało wędrować wiele osób. W ulewnym deszczu, przy grzmotach i błyskawicach, kilkadziesiąt z nich rozpoczęło wędrówkę w Złatnej-Hucie koło Ujsoł. Kiedy tylko udało się im złapać zasięg sieci komórkowej, skontaktowali się z organizatorami, którzy dali im znać, że ze względów bezpieczeństwa podjęli oni decyzję o odwołaniu spotkania i rezygnacji z ewangelizacyjnej Mszy św. na Rysiance.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Mimo ponurej pogody, dobre nastroje nie gasły
Część uczestników zadecydowała, by mimo deszczu kontynuować wędrówkę do celu, inni postanowili razem się pomodlić o błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata i wrócić do domów, jeszcze inni, a wśród nich liczna grupa mieszkańców parafii św. Józefa z Ujsoł, zaprosiła wszystkich do odwiedzenia ich miejscowości w innym czasie i pokonania modlitewnej Drogi Światła, której stacje wybudowano przy czarnym szlaku prowadzącym z Huty na Halę Lipowską (tą drogą zamierzali dziś rano dojść na Rysiankę).
- To pierwsza taka sytuacja w ciągu minionych 5 lat, kiedy musieliśmy odwołać Mszę św. w ramach Ewangelizacji w Beskidach - mówi Joanna Mazurek, która wraz z mężem Sewerynem koordynuje górskie spotkania. - Grupa, która wspólnie z "Galileą" i jej duszpasterzem ks. Janem Francem zamierzała wędrować na Rysiankę z Żabnicy-Skałki, czekała z podjęciem ostatecznej decyzji do godz. 9. Deszcz nie byłby aż tak wielkim problemem. Jednak po skontaktowaniu się z ratownikami GOPR oraz właścicielami schroniska na Rysiance i ich informacjach o przechodzących tam silnych burzach z wyładowaniami, podjęliśmy decyzję o odwołaniu Mszy św. Wiem, że na szczyt, mimo takiej pogody, indywidualnie zdecydowało się iść wiele osób. Jednak jako organizatorzy, w poczuciu odpowiedzialności za wszystkich, musieliśmy tak zadecydować. Ratownicy pytali nas, czy w spotkaniu biorą udział dzieci - by wziąć pod uwagę sprawę ich ewentualnego sprowadzenia ze szczytu w pierwszej kolejności. Dotychczas dzieci było wiele, nie wiemy, jak byłoby dziś. Tym bardziej kwestia bezpieczeństwa była dla nas oczywista.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wędrowcy spotykali się po drodze, informując o decyzji organizatorów odwołującej Mszę św. na Rysiance
Jedną z propozycji zapalonych uczestników EwB było rozesłanie informacji o sprawowaniu Mszy św. w samo południe w kaplicy w Żabnicy-Skałce. - Szybko jednak doszliśmy do wniosku, że to nie jest dobry pomysł. Pośpiech, jaki mógłby towarzyszyć osobom, które już doszły na Rysiankę, przy schodzeniu do Skałki, znów wiązałby się z ryzykiem na szlaku. Mamy pokój w sercu. Zwłaszcza po informacjach o tragediach, jakie dziś spotkały wielu mieszkańców Polski w wyniku burz i nawałnic - dodaje J. Mazurek.
Jak informuje ks. Jan Franc, grupa około 30 osób, które chciały rozpocząć wędrówkę w Żabnicy-Skałce, po podjęciu decyzji o odwołaniu Mszy św. na Rysiance, spotkała się na Eucharystii w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, gdzie towarzyszyły im relikwie św. Brata Alberta - patrona tegorocznej edycji EwB.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Dylematy nad wzburzonymi potokami
W związku z tym, że dzisiejsze spotkanie się nie odbyło w zaplanowany sposób, organizatorzy z Fraterni Franciszkańskiej w Rychwałdzie tym serdeczniej zapraszają wszystkich na poniedziałkowe spotkanie pod namiotem ustawionym w pobliżu rychwałdzkiej bazyliki - obok Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego - o 19.00 (po Mszy św. o 18.00). Poprowadzi je "Galilea" z ks. Francem.
Za tydzień, w sobotę 19 sierpnia, wspólnoty z Żywiecczyzny zapraszają na finał Ewangelizacji w Beskidach, który odbędzie się na Magurce Wilkowickiej. Każdy może wybrać dowolny szlak, tak, by o 12.00 dotrzeć na Eucharystię sprawowaną na szczycie, przy schronisku.
Aktualizacja:
Do schroniska na Rysiance dotarło około 40 osób - wspólnie pomodlili się na cztery strony świata o błogosławieństwo dla ich mieszkańców i bezpiecznie wrócili w doliny.
Zapraszamy do czytania relacji i obejrzenia galerii zdjęć ze wszystkich tegorocznych spotkań:
Hala Boracza (1 lipca)
Żar (8 lipca)
Pilsko (15 lipca)
Krawców Wierch (22 lipca)
Wielka Racza (28 lipca)
Barania Góra (5 sierpnia)
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.
Nie zapadła jeszcze decyzja dotycząca niedzielnej modlitwy Anioł Pański.