Rysianka miała być przedostatnim celem 5. Ewangelizacji w Beskidach. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy odwołali dzisiejszą Mszę św. na szczycie.
Po raz 7. uczestnicy 5. Ewangelizacji w Beskidach mieli się dziś spotkać w samo południe na Mszy św. przygotowanej przez Wspólnotę Chrystusa Zmartwychwstałego "Galilea" z Żywca. Celem była polana przy schronisku na Rysiance.
Jak w każdą sobotę lipca i sierpnia, szlakami z różnych miejscowości na szczyt zamierzało wędrować wiele osób. W ulewnym deszczu, przy grzmotach i błyskawicach, kilkadziesiąt z nich rozpoczęło wędrówkę w Złatnej-Hucie koło Ujsoł. Kiedy tylko udało się im złapać zasięg sieci komórkowej, skontaktowali się z organizatorami, którzy dali im znać, że ze względów bezpieczeństwa podjęli oni decyzję o odwołaniu spotkania i rezygnacji z ewangelizacyjnej Mszy św. na Rysiance.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Mimo ponurej pogody, dobre nastroje nie gasły
Część uczestników zadecydowała, by mimo deszczu kontynuować wędrówkę do celu, inni postanowili razem się pomodlić o błogosławieństwo dla mieszkańców czterech stron świata i wrócić do domów, jeszcze inni, a wśród nich liczna grupa mieszkańców parafii św. Józefa z Ujsoł, zaprosiła wszystkich do odwiedzenia ich miejscowości w innym czasie i pokonania modlitewnej Drogi Światła, której stacje wybudowano przy czarnym szlaku prowadzącym z Huty na Halę Lipowską (tą drogą zamierzali dziś rano dojść na Rysiankę).
- To pierwsza taka sytuacja w ciągu minionych 5 lat, kiedy musieliśmy odwołać Mszę św. w ramach Ewangelizacji w Beskidach - mówi Joanna Mazurek, która wraz z mężem Sewerynem koordynuje górskie spotkania. - Grupa, która wspólnie z "Galileą" i jej duszpasterzem ks. Janem Francem zamierzała wędrować na Rysiankę z Żabnicy-Skałki, czekała z podjęciem ostatecznej decyzji do godz. 9. Deszcz nie byłby aż tak wielkim problemem. Jednak po skontaktowaniu się z ratownikami GOPR oraz właścicielami schroniska na Rysiance i ich informacjach o przechodzących tam silnych burzach z wyładowaniami, podjęliśmy decyzję o odwołaniu Mszy św. Wiem, że na szczyt, mimo takiej pogody, indywidualnie zdecydowało się iść wiele osób. Jednak jako organizatorzy, w poczuciu odpowiedzialności za wszystkich, musieliśmy tak zadecydować. Ratownicy pytali nas, czy w spotkaniu biorą udział dzieci - by wziąć pod uwagę sprawę ich ewentualnego sprowadzenia ze szczytu w pierwszej kolejności. Dotychczas dzieci było wiele, nie wiemy, jak byłoby dziś. Tym bardziej kwestia bezpieczeństwa była dla nas oczywista.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wędrowcy spotykali się po drodze, informując o decyzji organizatorów odwołującej Mszę św. na Rysiance
Jedną z propozycji zapalonych uczestników EwB było rozesłanie informacji o sprawowaniu Mszy św. w samo południe w kaplicy w Żabnicy-Skałce. - Szybko jednak doszliśmy do wniosku, że to nie jest dobry pomysł. Pośpiech, jaki mógłby towarzyszyć osobom, które już doszły na Rysiankę, przy schodzeniu do Skałki, znów wiązałby się z ryzykiem na szlaku. Mamy pokój w sercu. Zwłaszcza po informacjach o tragediach, jakie dziś spotkały wielu mieszkańców Polski w wyniku burz i nawałnic - dodaje J. Mazurek.
Jak informuje ks. Jan Franc, grupa około 30 osób, które chciały rozpocząć wędrówkę w Żabnicy-Skałce, po podjęciu decyzji o odwołaniu Mszy św. na Rysiance, spotkała się na Eucharystii w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, gdzie towarzyszyły im relikwie św. Brata Alberta - patrona tegorocznej edycji EwB.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Dylematy nad wzburzonymi potokami
W związku z tym, że dzisiejsze spotkanie się nie odbyło w zaplanowany sposób, organizatorzy z Fraterni Franciszkańskiej w Rychwałdzie tym serdeczniej zapraszają wszystkich na poniedziałkowe spotkanie pod namiotem ustawionym w pobliżu rychwałdzkiej bazyliki - obok Franciszkańskiego Domu Formacyjno-Edukacyjnego - o 19.00 (po Mszy św. o 18.00). Poprowadzi je "Galilea" z ks. Francem.
Za tydzień, w sobotę 19 sierpnia, wspólnoty z Żywiecczyzny zapraszają na finał Ewangelizacji w Beskidach, który odbędzie się na Magurce Wilkowickiej. Każdy może wybrać dowolny szlak, tak, by o 12.00 dotrzeć na Eucharystię sprawowaną na szczycie, przy schronisku.
Aktualizacja:
Do schroniska na Rysiance dotarło około 40 osób - wspólnie pomodlili się na cztery strony świata o błogosławieństwo dla ich mieszkańców i bezpiecznie wrócili w doliny.
Zapraszamy do czytania relacji i obejrzenia galerii zdjęć ze wszystkich tegorocznych spotkań:
Hala Boracza (1 lipca)
Żar (8 lipca)
Pilsko (15 lipca)
Krawców Wierch (22 lipca)
Wielka Racza (28 lipca)
Barania Góra (5 sierpnia)
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.