Wietnam: Atak policji

Federacja Wietnamskich Katolickich Środków Społecznego Przekazu jest zmuszona, by poinformować światową opinię o brutalnym akcie przemocy, jakiego dopuściła się policja wobec katolickiego pisarza i reportera w Wietnamie.

O godz. 17.30 w poniedziałek 11 stycznia pan JB Nguyen Huu Vinh, niezależny dziennikarz towarzyszył ks. Nguyen Van Lien, wikariuszowi parafii Dong Chiem w drodze na miejsce, w którym 6.01.2010 miał miejsce atak policji. Wskutek ataku dziesiątki parafian doznało poważnych obrażeń, a następnie przy użyciu dynamitu wysadzono pięciometrowy krzyż wzniesiony na parafialnym cmentarzu, na szczycie nazywanym „Góra modlitwy”.

Według ks. Lien, kiedy obydwaj znajdowali się około 500 m. od celu swej podróży – Dong Chiem, w dystrykcie My Duc w Hanoi – natknęli się na wielką stertę śmieci leżącą na moście Ai Nang, niedawno wysypaną przez policję, aby zablokować dostęp do parafii Don Chiem. Kiedy ksiądz usiłował wraz ze swym motocyklem przedostać się przez tę blokadę, grupa około 10 umundurowanych i nieumundurowanych policjantów podbiegła niespodziewanie i z dzikością zaatakowała pana Vinh, bijąc go do utraty przytomności.
 
Ks. Lien widząc, że jego towarzysz jest bity, zostawił motocykl i pobiegł na pomoc p. Vinh, ale przeważające siły policyjne uniemożliwiły jakąkolwiek interwencję.
 
Sprawcy następnie oddalili się wraz z aparatem fotograficznym dziennikarza, pozostawiając go zakrwawionego i z objawami wstrząsu leżącego na skraju drogi. Dopiero wtedy ks. Lien mógł przywołać pomoc i siostry ze zgromadzenia Oblubienic Krzyża Świętego w Dong Chiem przybiegły na czas, by uratować życie pana Vinh. Dziennikarz nadal jest w szpitalu pod opieką lekarską i w towarzystwie swej rodziny w Hanoi.
 
Wobec przemocy zastosowanej przeciw Panu JB Nguyen Huu Vinh, Federacja oświadcza:
 
1. Zdecydowanie potępiamy brutalne działania policji wobec dziennikarza.
 
2. Domagamy się, aby Rząd wietnamski podjął dochodzenie w sprawie tego incydentu i postawił sprawców przed sądem, a dziennikarz, który padł ofiarą bezmyślnego napadu, żeby otrzymał odpowiednią rekompensatą za doznane obrażenia ciała i emocjonalną traumę.
 
3. Informujemy światową opinię publiczną o nielegalnym i niemoralnym przestępstwie kryminalnym, którego dopuszcza się wietnamski system prawny wobec dziennikarskiego prawa do wykonywania reporterskich zadań.
 
4. Wyrażamy nasze rosnące zaniepokojenie faktem, że sytuacja w Dong Chiem zaczyna wymykać się kontroli w miarę jak miejscowe władze powtarzają strategię przemocy używając wynajętych bojówkarzy i młodocianych przestępców, aby napadali na katolików, a państwowe środki przekazu kontynuują rozpowszechnianie negatywnego wizerunku katolików, prowadzą dezinformującą kampanię, oczerniają religie i podsycają nienawiść między katolikami i niekatolikami. Rząd wietnamski powinien powstrzymać prześladowanie księży i wierzących katolików, dyskryminację ich adwokatów i pełnomocników prawnych jak również prześladowanie wyznawców innych religii. Ponadto rząd powinien przywrócić przestrzeganie prawa i porządku w miejscach sprawowania kultu, aby zapobiec aktom przemocy wymierzonym w modlących się uczestników.
 
5. Domagamy się, żeby lokalne władze w Wietnamie szanowały prawo, które same ustanowiły, i zwróciły własność, która legalnie należała do Kościoła katolickiego czy innych grup religijnych.
«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ATAK, POLICJA, WIETNAM

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »