W kilkunastu stołecznych świątyniach Kościołów chrześcijańskich potrwają od 18 do 25 stycznia warszawskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2010 r. brzmi: „Wy jesteście świadkami tego” (Łk 24,48). Słowa zmartwychwstałego Jezusa mają zachęcić do wzmożenia działalności misyjnej, w nadziei, że ożywi ona zarazem dążenie do odbudowy jedności Kościoła. We wprowadzeniu do tematu, opracowanym przez Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan i Komisję "Wiara i Ustrój" Światowej Rady Kościołów, czytamy, że to właśnie misjonarze byli pionierami ekumenizmu.
W specjalnej broszurze na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna przypominają, że w ub. wieku pojednanie między chrześcijanami przybierało różnorodne formy, a duchowy ekumenizm pokazał, jak ważna dla chrześcijańskiej jedności jest modlitwa.
Sporo energii włożono w badania teologiczne, które doprowadziły do wielu doktrynalnych uzgodnień. Praktyczne działania między Kościołami na gruncie socjalnym doprowadziły do stworzenia nowych inicjatyw. Obok tych głównych osiągnięć duże znaczenie miało także pytanie o zaangażowanie misyjne. Za początek nowoczesnego ruchu ekumenicznego uznawana jest Światowa Konferencja w Edynburgu z 1910 roku. Uczestniczyli w niej protestanccy i anglikańscy misjonarze z całego świata, którzy nie bacząc na podziały, starali się skoordynować swe ewangelizacyjne działania. Jej 100-lecie przypada podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw.
Stołeczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczną się w poniedziałek 18 stycznia nabożeństwem w kościele starokatolickim mariawitów przy ul. Wolskiej 186. Modlitwy we wszystkich świątyniach rozpoczynać się będą o godz. 18.00
We wtorek 19 stycznia kazanie podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele ewangelicko-reformowanym przy al. Solidarności wygłosi arcybiskup Henryk Hoser.
Program kolejnych nabożeństw obejmuje: 20 stycznia - nabożeństwo w kościele chrześcijan baptystów przy ul. Waliców 25, 21 stycznia - nabożeństwo w parafii prawosławnej św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52; 22 stycznia - katedra św. Floriana i św. Michała Archanioła na Pradze; 23 stycznia - kościół polskokatolicki przy ul. Szwoleżerów 4; 24 stycznia - ewangelicko-metodystyczna parafia Dobrego Pasterza przy ul. Mokotowskiej 12 (nabożeństwo centralne); 25 stycznia - ewangelicko-augsburski kościół pw. Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego 1.
Nabożeństwa towarzyszące Tygodniowi Modlitw odbywają się przez cały styczeń. Ich organizatorami są m.in. Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Wspólnota Chemin Neuf w Wesołej pod Warszawą, Stowarzyszenie Stowarzyszenie Pokoju i Pojednania "EFFATHA" i Zgromadzenie oo. Orionistów, kościoły św. Marcina na Starym Mieście i św. Katarzyny na Służewie oraz pw. Miłosierdzia Bożego w podwarszawskich Ząbkach.
Polska Rada Ekumeniczna i Rada ds. Ekumenizmu KEP przypominają, że zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych stosowana jest gościnna wymiana kaznodziei. Na nabożeństwach katolickich słowo Boże głosi zaproszony duchowny z innego Kościoła chrześcijańskiego; księża katoliccy natomiast winni posługiwać słowem Bożym w świątyniach i kaplicach bratnich Kościołów. Jeżeli kazanie wygłasza przedstawiciel jednego nurtu chrześcijaństwa, pozdrowienie do zgromadzonych przekazać mogą przedstawiciele innych tradycji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.