Z udziałem naczelnego rabina Wrocławia i Śląska Icchaka Rapoporta odbędą się 16 stycznia we Wrocławiu obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.
Centralne odchody ogólnopolskie odbędą się 17 stycznia w Tarnowie. Hasłem tegorocznego Dnia Judaizmu są słowa z Księgi Rodzaju: „Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej i z domu twego ojca do kraju, który ci ukażę” (Rdz 12,1).
We Wrocławiu Dzień Judaizmu obchodzony będzie po raz szósty. Podobnie jak w poprzednich latach Żydzi i chrześcijanie zgromadza się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego (PWT) przy pl. Katedralnym 1. W programie przewidziano m.in. koncert, projekcję filmu, wykłady, Wielka Modlitwa Dialogu oraz targi kultury żydowskiej.
Wrocławskie obchody Dnia Judaizmu rozpoczną się o godzinie 15, pokazem filmu „Cud Purymowy” w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Po dyskusji na temat filmu, odbędzie się Koncert Tradycyjnej Muzyki Żydowskiej w wykonaniu renomowanej wokalistki Ireny Urbańskiej w akompaniamencie Klezmerów. Na bogaty repertuar powstałego prawie osiemnaście lat temu zespołu składać będą się m.in. utwory, śpiewane w powstałym w X wieku n.e. języku jidysz. Część artystyczna zostanie uwieńczona tradycyjną pieśnią żydowską, przygotowaną przez Koło Naukowe Teologów PWT.
O godzinie 18.30 na mównicę auli wejdą rabin Icchak Rapoport oraz ks. prof. Mariusz Rosik – autorzy pierwszej w literaturze polskiej książki napisanej wspólnie przez księdza i rabina.
Wykłady duchownych, które skupione będą na Pieśni nad Pieśniami poprzedzać będą najważniejszą część uroczystości: Wielką Modlitwę Dialogu. W jej ramach, wspólnie modlić będą się: rabin Icchak Rapoport, abp Marian Gołębiewski, katolicki metropolita wrocławski abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego i bp Ryszard Bogusz z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Po modlitwie, otwarte zostaną Targi Kultury Żydowskiej, na których głównymi atrakcjami będą m.in. degustacja tradycyjnych potraw żydowskich, nauka języka hebrajskiego i jidysz, prezentacja przedmiotów związanych z religia i kulturą Żydów oraz pokaz i nauka tańca żydowskiego. Podczas targów możliwy będzie również zakup książek o tematyce żydowskiej oraz obejrzenie unikalnej wystawy „Jidiszer Jiszew in Niderszlezje”, której tematem będą osiedla żydowskie na Dolnym Śląsku w latach 1945-1950.
Organizatorami imprezy są Duszpasterstwo Akademickie „Przystań”, Koło Naukowe Studium Języków i Kultury Żydowskiej UWr oraz Koło Teologów PWT.
Szczegółowy plan Dnia Judaizmu we Wrocławiu na: www.dzienjudaizmu.pl
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.