Sikorski o rektorach polskich uniwersytetów: Nieroby

Portal tvp.info ujawnił w środę kolejne fragmenty rozmowy nagranej w lutym 2014 r. ówczesnego szefa PKN Orlen Jacka Krawca z ówczesnym szefem MSZ Radosławem Sikorskim; dotyczy ona m.in. finansowania uniwersytetów. Sikorski mówi o rektorach polskich uniwersytetów: nieroby.

Według opublikowanego przez portal tvp.info stenogramu rozmowy, która miała miejsce w jednej z warszawskich restauracji, Krawiec w rozmowie z Sikorskim wskazywał, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami.

"Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, pięć miliardów taki Stanford rocznie ma budżet" - mówił szef Orlenu. "Endowment (darowizna - red.) z tego jest jedna trzecia. Pięć miliardów, to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes" - dodaje Krawiec.

Według stenogramu, Sikorski odparł: "Wiesz, oni (amerykańskie uczelnie - red.) rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy nie rozumieją. Że, wiesz, główne finansowanie uniwersytetów to może być z (niezrozumiałe). Tylko musisz mieć bazę danych".

"Absolutnie - przytakuje Krawiec. "Się k***om nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz" - dodaje Sikorski. Były szef MSZ odniósł się w środę na Twitterze do opublikowanych stenogramów. "Na kłopoty @pisorgpl, nowa taśma. Zrobił ten, kto dysponuje (taśmami - PAP) i korzysta. Pamiętajcie państwo, przestrzegałem: dzisiaj ja, jutro każdy z Was" - napisał Sikorski.

"To, że żadna nasza uczelnia nie jest wśród pierwszych 400 uniwersytetów świata, to wielka narodowa porażka. Tracimy najlepszych studentów. (...) Endowment (fundusz żelazny) Stanfordu to $22mld a Harvardu $37mld. Szkoda, że większość naszych uczelni nie zabiega o fundusze od alumnów" - napisał w kolejnych tweetach były szef dyplomacji.

W innym opublikowanym na antenie TVP Info fragmencie rozmowy, Sikorski z Krawcem rozmawiają o nastrojach społecznych przed wyborami. "Potem są (wybory - red.) samorządowe na jesieni?" - pyta Krawiec. "Tak. Ja nie wierzę, żeby naród, jak przyjdzie do wrzucenia kartki, żeby naród chciał +Kaczora+ na premiera, a Macierewicza na ministra obrony" - odparł Sikorski.

"Problem jest taki, że naród nie ma tej świadomości politycznej. Oni jakby nie czytają w tych kategoriach, co my czytamy, że to jest zwycięstwo PiS-u, to jest szaleństwo +Kaczora+ i Macierewicza" - mówi dalej Krawiec. "Jest jeszcze najmłodsza grupa wyborców, która jak +Kaczor+ rządził to miała 12, czy 14 lat" (...) Nic nie kumają. A oni jak czytasz w Internecie, to nienawidzą Platformy, są za PiS-em. (...) bo to jest grupa wiekowa, która neguje każdą władzę" - dodaje.

Na początku sierpnia portal tvp.info opublikował nowe nagrania z 2014 r. z jednej z warszawskich restauracji. Na taśmach zarejestrowana jest rozmowa Sikorskiego z Krawcem. Obaj m.in. zastanawiali się, jakie są szanse PO na utrzymanie władzy i omawiali wewnętrzne sprawy partyjne - konflikt między Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem. Pod adresem obecnego szefa PO Grzegorza Schetyny pada w pewnym momencie określenie, że "ma knajacki styl lwowskiego żulika".

Ujawniono także nagranie rozmowy Sikorskiego z Krawcem na temat należącej do Orlenu rafinerii, znajdującej się w Możejkach na Litwie.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  23.08.2017 17:59
  Nic nowego. Pan Sikorski ma w głębokim poważaniu nie tylko rektorów, ale też wszystkich Polaków. Udowadniał to wielokrotnie.
 • Gość
  23.08.2017 18:08
  Pominąwszy tematy rozmów "przy konsumpcji ośmiorniczek" - oburzającę jest słownictwo oraz poziom języka tej elity peowskiej.
 • Gość
  23.08.2017 22:29
  Sikorski, delikatnie mówiąc, dziwny człowiek. Szuka sobie, dla lepszego samopoczucia, podobnych sobie mówiąc: ". . . dzisiaj ja, jutro każdy z Was." Jestem człowiekiem, który o takie rzeczy nie boi się. Trzeba tylko "prawo żyć". Takich ludzi jest ogromna większość.
 • Stanisław_Miłosz
  24.08.2017 00:32
  Buraka natura już taka jest, że nawet upichcony po Oxfordzku i polany sosem dalej będzie burakiem. Tyle o kulturze konwersacji przy zagrysze i popijaniu.

  Natomiast co do uczelnianych elit, coś z prawdy w tym jest - jeśli wspomnimy czasy lustracji i powszechny opór na uczelniach przeciw niej. Jak środowisko sędziowskie, grupa trzymająca władzę dalej uważa się za nadzwyczajną kastę. Sami siebie wybierają, sami kooptują następców i kontynuatorów, by zachować "ciągłość".

  Oczywiście, nie można uogólniać na wszystkie uczelnie, na wszystkich pracowników naukowych i administracyjnych, ale niestety tak już jest, że o opinii całego środowiska w zewnętrznym oglądzie decydują ci co w nim trzymają ton (w języku Donald T.: co przekładają wajhę). Dlatego w nim też potrzebna jest dobra zmiana z zewnątrz, bo sami z siebi "sternicy" i "wajhowi" się nie zmienią.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  14°C Czwartek
  rano
  22°C Czwartek
  dzień
  23°C Czwartek
  wieczór
  18°C Piątek
  noc
  wiecej »