Dawanie świadectwa Miłości przez misjonarzy polega przede wszystkim na głoszeniu Słowa i udzielaniu sakramentów, wspieraniu integralnego rozwoju człowieka poprzez edukację, ochronę życia i zdrowia oraz promowanie sprawiedliwości i pokoju - napisał w odezwie na II Niedzielę Wielkiego Postu bp Wiktor Skworc
Publikujemy treść odezwy:
Jak co roku, w II Niedzielę Wielkiego Postu pragniemy pamiętać o ponad 2 100 polskich misjonarzach pracujących w 94 krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego bez wyjątku.
Dawanie świadectwa Miłości przez misjonarzy polega przede wszystkim na głoszeniu Słowa i udzielaniu sakramentów, wspieraniu integralnego rozwoju człowieka poprzez edukację, ochronę życia i zdrowia oraz promowanie sprawiedliwości i pokoju. Oddanie się temu dziełu wymaga od nich autentycznego pokochania tych, do których zostali posłani, całkowitego oddania się im wzorem Apostoła Narodów, który w 1 Liście do Tesaloniczan pisał: „Będąc tak pełni życzliwości dla was, chcieliśmy wam dać nie tylko naukę Bożą, lecz nadto dusze nasze tak bowiem staliście się nam drodzy” (1 Tes 2,8).
Miłość do Boga i człowieka przynagla nas, abyśmy darem uczynków pokutnych wspierali misjonarzy w ich posłudze ewangelizacyjnej. Oni potrzebują naszej solidarności, która jest znakiem Bożego błogosławieństwa i więzi z Kościołem lokalnym, który ich posłał. Niech tegoroczna Niedziela „Ad Gentes” będzie szczególnym czasem modlitwy i postu w intencji misjonarzy. Możemy także ich wspomóc poprzez jałmużnę wielkopostną. Dlatego prosimy Was, drodzy Bracia i Siostry – zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski – o misyjną jałmużnę, zbieraną do puszek w kościołach i kaplicach w całym kraju na rzecz Dzieła Pomocy „Ad Gentes” w dniu 28 lutego 2010 r. Zebrane ofiary pomogą misjonarzom realizować dzieła ewangelizacyjne i humanitarne.
Informujemy również o kontynuowaniu zapoczątkowanej w ubiegłym roku SMS-owej formie wspierania posługi polskich misjonarzy poprzez wysyłanie wiadomości o treści Misje na numer 72032 (koszt 2, 44 PLN z VAT). SMS-a można przesłać za pośrednictwem wszystkich operatorów telefonii komórkowej, którzy zrezygnowali z własnych dochodów związanych z tą akcją.
Wyrażając wdzięczność za zrozumienie, współpracę i ofiarność, życzymy owocnego przeżywania Wielkiego Postu – spotkania z Miłością Ukrzyżowaną i Zmartwychwstałą – Jezusem Chrystusem, jedynym Zbawicielem człowieka.
Podpisali:
bp Wiktor Skworc, Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Ks. Marek A. Gałuszka, Dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”
O swoich celach, zadaniach, źródłach finansowania i wydatkowaniu pieniędzy z zeszłorocznej zbiórki mówi samo Dzieło Pomocy "Ad Gentes":
Celem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" jest:
• wspieranie polskich misjonarzy Kościoła Katolickiego w realizacji ich misji,
• wspieranie działalności charytatywnej, społecznej i kulturowej na terenach misyjnych w szczególności prowadzonej przez polskich misjonarzy,
• gromadzenie i upowszechnianie informacji o działalności misjonarzy polskich,
• animacja misyjna w Polsce
Dzieło Pomocy "Ad Gentes" realizuje swoje cele poprzez:
• świadczenie bezpośredniej pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej w realizacji budowy kościołów, kaplic i innych miejsc kultu w diecezjach misyjnych,
• świadczenie bezpośredniej pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej na rzecz ewangelizacji,
• świadczenie bezpośredniej pomocy charytatywnej, w szczególności finansowej lub rzeczowej osobom, społecznościom oraz instytucjom charytatywno-opiekuńczym, oświatowo-wychowawczym działającym na terenach misyjnych,
• świadczenie bezpośredniej pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej na rzecz kształcenia misjonarzy,
• partycypację w kosztach leczenia i organizowania wypoczynku misjonarzy,
• organizowanie spotkań i konferencji, mających na celu upowszechnianie informacji o działalności misyjnej Kościoła,
• zbieranie środków finansowych i rzeczowych, przeznaczonych na realizację celów Dzieła,
• współpracę z innymi osobami prawnymi i fizycznymi w kraju i za granicą zainteresowanymi realizacją celów Dzieła.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.