Podczas czwartkowej sesji na temat łamania praw człowieka na świecie Parlament Europejski w Strasburgu zajmie się sprawą ostatnich zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. Poinformował o tym eurodeputowany Konrad Szymański z PiS.
„Unia Europejska musi w większym stopniu zająć się sprawą wolności religijnej na świecie. Jest to nieodłączny element praw człowieka potwierdzony w konwencjach międzynarodowych. Tylko ideologiczne uprzedzenia powodują, ze UE czyni to z wahaniami. W czwartek postaramy się przypomnieć przede wszystkim naszym służbom zewnętrznym i komisarz Catherine Ashton, by robili więcej w sprawie przeciwdziałania chrystofobii na świecie” – powiedział poseł PiS do PE Konrad Szymański, jeden ze współautorów rezolucji, która w czwartek będzie poddana pod głosowanie w Strasburgu.
W zamieszkach w Naj Hammadi w Egipcie po Mszy z okazji koptyjskiego Bożego Narodzenia 7 stycznia zginęło 6 chrześcijan. Napastnikami byli muzułmanie. Wobec wielu przypadków napięć między muzułmanami, a 10-procentową mniejszością koptyjską w Egipcie, padają oskarżenia wobec rządu, policji i władz lokalnych o to, że działają opieszale i często nie karzą sprawców napadów.
Ataki na kościoły protestanckie i katolickie w Malezji pojawiły się po tym, jak tamtejszy sąd uznał, że katolickie pismo „Herald” może używać słowa „Allah” na określenie Boga w języku malajskim. Słowo to jest używane przez chrześcijan w krajach arabskich od dawna – m.in. w Syrii, Indonezji, czy Egipcie. Radykalne grupy muzułmańskie poczuły się urażone i doprowadziły do zablokowania decyzji sądu. Na początku stycznia doszło do napadów i atakowania chrześcijańskich kościołów m.in. w Seremben w stanie Negri Sembilan oraz w stolicy Malezji Kuala Lumpur.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.