Podczas czwartkowej sesji na temat łamania praw człowieka na świecie Parlament Europejski w Strasburgu zajmie się sprawą ostatnich zamieszek antychrześcijańskich w Malezji i zabójstw na tle religijnym, do jakich doszło w Egipcie. Poinformował o tym eurodeputowany Konrad Szymański z PiS.
„Unia Europejska musi w większym stopniu zająć się sprawą wolności religijnej na świecie. Jest to nieodłączny element praw człowieka potwierdzony w konwencjach międzynarodowych. Tylko ideologiczne uprzedzenia powodują, ze UE czyni to z wahaniami. W czwartek postaramy się przypomnieć przede wszystkim naszym służbom zewnętrznym i komisarz Catherine Ashton, by robili więcej w sprawie przeciwdziałania chrystofobii na świecie” – powiedział poseł PiS do PE Konrad Szymański, jeden ze współautorów rezolucji, która w czwartek będzie poddana pod głosowanie w Strasburgu.
W zamieszkach w Naj Hammadi w Egipcie po Mszy z okazji koptyjskiego Bożego Narodzenia 7 stycznia zginęło 6 chrześcijan. Napastnikami byli muzułmanie. Wobec wielu przypadków napięć między muzułmanami, a 10-procentową mniejszością koptyjską w Egipcie, padają oskarżenia wobec rządu, policji i władz lokalnych o to, że działają opieszale i często nie karzą sprawców napadów.
Ataki na kościoły protestanckie i katolickie w Malezji pojawiły się po tym, jak tamtejszy sąd uznał, że katolickie pismo „Herald” może używać słowa „Allah” na określenie Boga w języku malajskim. Słowo to jest używane przez chrześcijan w krajach arabskich od dawna – m.in. w Syrii, Indonezji, czy Egipcie. Radykalne grupy muzułmańskie poczuły się urażone i doprowadziły do zablokowania decyzji sądu. Na początku stycznia doszło do napadów i atakowania chrześcijańskich kościołów m.in. w Seremben w stanie Negri Sembilan oraz w stolicy Malezji Kuala Lumpur.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.