Walka ze zmianami klimatycznymi stanowi zasadniczą część obrony życia ludzkiego i działalności w tym zakresie. Przypomniał o tym 30 sierpnia w rozmowie z amerykańskim katolickim portalem informacyjnym „Crux” kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Przebywa on obecnie w Astanie jako przewodniczący delegacji watykańskiej na Międzynarodowe Forum nt. Przyszłej Energii. Odbywa się ono w ramach trwającej w stolicy Kazachstanu wystawy światowej, w której uczestniczy m.in. Stolica Apostolska.
Wspólne przesłanie papieża Franciszka i patriarchy konstantynopolskiego Bartłomieja z okazji przypadającego 1 września Światowego Dnia Troski o Dzieło Stworzenia „zbiega się doskonale z wszelkimi działaniami w obronie życia lub wszelką wiarą w życie ludzkie” – stwierdził ghański kardynał kurialny. Podkreślił, że te dwa pojęcia – walka ze skutkami zmian klimatycznych i ochrona życia – łączą się z sobą nierozerwalnie i nie wolno ich sobie przeciwstawiać. A wspólne orędzie dwóch przywódców chrześcijańskich nazwał „ekumenizmem działania, solidarności i wspólnych inicjatyw”.
Purpurat przyznał, że niektóre programy międzynarodowe i niektórzy naukowcy usiłują bronić prawa do aborcji jako środka kontroli urodzin, widząc w tym klucz do ochrony środowiska naturalnego. Przypomniał jednak, że w swej pierwszej w dziejach Kościoła encyklice ekologicznej „Laudato si” z 2015 Franciszek podkreślił integralną więź między ochroną nienarodzonych dzieci a odpowiedzialną troską o dzieło stworzenia.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.