Zasoby edukacyjne AGH w internecie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (AGH) jako pierwsza instytucja naukowa w Polsce udostępniła swoje zasoby edukacyjne w internecie. Materiały mogą być wykorzystywane przez wszystkich pod warunkiem zachowania praw autorskich i używania w celach niekomercyjnych.

"Chcemy wejść do tej wielkiej rodziny uniwersytetów świata, które mają takie rozwiązanie" - powiedział w czwartek rektor AGH prof. Antoni Tajduś.

Projekt AGH wzorowany jest na pierwszym i jednym z najlepszych tego typu rozwiązań na świecie, uruchomionym przez Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Stanach Zjednoczonych w 2002 roku.

Na stronie internetowej <http://open.agh.edu.pl/> zainteresowani znajdą 69 kursów obejmujących wszystkie kierunki i specjalności, w których kształci krakowska uczelnia. Zdaniem jej przedstawicieli, przerobienie tych materiałów zajęłoby 1-1,5 tys. godzin.

"To nie są tylko zasoby książkowe, ale także treści interaktywne i symulacje" - zaznaczył rektor.

"W tych zasobach znajdą się wszystkie materiały edukacyjne, jakie są w Akademii i które umieszczą nasi pracownicy. Mamy zgodę większości pracowników na to, żeby takie materiały umieszczać. Swoje materiały będą umieszczać również studenci () pod kierunkiem prowadzącego pracownika naukowego" - dodał prof. Tajduś.

Zasoby są dostępne dla wszystkich, którzy uszanują prawa autorskie i wykorzystają je w celach niezarobkowych. Wszystkie treści są bezpłatne, a dostęp do nich anonimowy bez konieczności rejestracji. Licencja prawna oparta jest na zasadach Creative Commons, które wymagają m.in. podania autora wykorzystywanego materiału oraz umieszczenia w tej samej bazie wszystkich prac powstałych z wykorzystaniem pobranych zasobów.

"Chcemy pozwolić korzystać każdemu z naszych zasobów edukacyjnych (). Każdy profesor, pracownik, student czy uczeń, który jest zainteresowany jakimś wykładem, doświadczeniami, które są w naszych zasobach, może z nich skorzystać, tylko musi napisać, że zostało to wykonane na AGH przez taką czy inną osobę" - wyjaśnił prof. Tajduś.

Zasoby edukacyjne AGH są dostępne w sieci od 8 stycznia tego roku. W ciągu tego czasu strona odnotowuje już po kilkaset wejść dziennie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Niedziela
  dzień
  11°C Niedziela
  wieczór
  11°C Poniedziałek
  noc
  8°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »