Znani sportowcy wsparli odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku

Znani sportowcy włączyli się w zbiórkę pieniędzy na odbudowę po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok (Belostok). Trwają aukcje m.in. piłki z podpisem Kamila Glika, czy koszulki kolarskiej z autografami Rafała Majki i Petera Sagana.

Kościół wzniesiony w 1908 roku przez Polaków, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony i założyli syberyjską wieś o nazwie Białystok, spłonął doszczętnie w połowie kwietnia.

Miejscowa społeczność chce go odbudować; wsparcie tej inicjatywy zadeklarowały m.in. władze Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego, jest też wsparcie Polonii w różnych krajach.

Formalnie pieniądze na odbudowę, w ramach akcji "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie", zbiera parafia katolicka, prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok. Zbiórka ruszyła trzy miesiące temu, do tej pory udało się zebrać ponad 100 tys. zł. Potrzeba, jak szacują organizatorzy akcji, równowartości ok. 150 tys. euro.

Jak poinformowała w środę PAP Agnieszka Kaniewska, która w ramach akcji odpowiada za kontakty z mediami, teraz w pomoc zaangażowali się też sportowcy.

Do 12 września, na portalu aukcyjnym można wziąć udział w aukcji piłki z podpisem obrońcy piłkarskiej reprezentacji Polski Kamila Glika, koszulki kolarskiej z podpisami Rafała Majki i Słowaka, mistrza świata, Petera Sagana oraz b. reprezentanta kraju w siatkówce Krzysztofa Ignaczaka. Jest też koszulka z podpisami paraolimpijczyków.

Aukcje prowadzone są w ramach Kiermaszu Misyjnego przy Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli w Warszawie, zaplanowanego na najbliższą niedzielę. Dochód z kiermaszu również trafi na konto odbudowy kościoła na Syberii.

Akcja "Syberyjski Białystok - zmartwychwstanie" ma stronę internetową www.belostok-catholic.ru. Są tam informacje o zbiórce, historia kościoła i miejscowej społeczności. Są też numery kont do wpłat (konta zostały założone w Polsce i Rosji).

Organizatorzy zbiórki mają nadzieję, że wiosną 2018 roku ruszą pierwsze prace budowlane. Niewykluczone, że prace ruszą nawet wtedy, gdy jeszcze całej kwoty nie uda się zebrać.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  06.09.2017 15:06
  Nie łatwiej po prostu przelać parę stów? Jakby każdy z czytelników tego artykułu przelał teraz po kilka stówek, to byśmy ten kościół sami sfinansowali. i to w jeden dzień. A te kilka stówek myślę, że większości by nie zabiło (nawet, jeśli byłoby w budżecie odczuwalne - ale w końcu co to za sztuka dzielić się tylko tym, co mi zbywa?)
 • Gość
  07.09.2017 11:27
  "parafia katolicka ... Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok." --- rozumiem że chodzi o osoby niepełnosprawne intelektualnie lub osierocone dzieci?

  Dojrzałymi, zdrowymi katolikami (zwłaszcza mężczyznami) nie trzeba się opiekować bo mają namaszczenie od Świętego i wszyscy są napełnieni wiedzą (1 J 2:20).

  Proszę nie szerzyć herezji klerykalizmu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  wieczór
  11°C Wtorek
  noc
  8°C Wtorek
  rano
  12°C Wtorek
  dzień
  wiecej »