Abp Hoser: Wraz z całym Episkopatem popieram inicjatywę "Zatrzymaj aborcję"

Wraz z całym Episkopatem popieram ustawodawczą inicjatywę obywatelską "Zatrzymaj aborcję!", której celem jest wyeliminowanie z polskiego prawa możliwości zabijania w fazie prenatalnej dzieci z podejrzeniem choroby, co w 2015 r. stanowiło 96% aborcji w Polsce - napisał abp Henryk Hoser w specjalnym komunikacie, skierowanym do proboszczów diecezji warszawsko-praskiej. Hierarcha zachęca do zaplanowania w każdej parafii zbiórki podpisów pod projektem.

"Wraz z całym Episkopatem popieram ustawodawczą inicjatywę obywatelską "Zatrzymaj aborcję!", której celem jest wyeliminowanie z polskiego prawa możliwości zabijania w fazie prenatalnej dzieci z podejrzeniem choroby, co w 2015 r. stanowiło 96% aborcji w Polsce" - czytamy w komunikacie biskupa warszawsko-praskiego, który jest także przewodniczącym Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

W komunikacie abp Hoser informuje, że wkrótce organizatorzy akcji "Zatrzymaj aborcję" przekażą wzór karty do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem. W związku z tym biskup warszawsko-praski prosi o zaplanowanie w każdej parafii zbiórek w co najmniej jedną niedzielę między wrześniem a październikiem.

Pod treścią komunikatu dołączono także praktyczne wskazówki dotyczące zbiórki podpisów. Jak poinformowano, z furty przy kurii warszawsko-praskiej należy odebrać wzory kart do zbierania podpisów. Wolontariuszy do zbierania podpisów w parafiach wyznaczają proboszczowie "we własnym zakresie spośród parafian". Wypełnione karty należy najpóźniej do 10 listopada dostarczyć do kurii.

Projekt nowelizacji ustawy z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży został złożony u Marszałka Sejmu przez Kaję Godek z Fundacji „Życie i rodzina” oraz Magdalenę Korzekwę-Kaliszuk, dyrektor stowarzyszenia CitizenGO Polska.

Projekt zakłada wykreślenie z ustawy zapisu o tzw. przesłance eugenicznej, czyli art. 4a ust. 1 pkt 2. Artykuł ten zezwala na aborcję w sytuacji, gdy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu”.

Rozpoczęta 1 września zbiórka podpisów potrwa do 15 listopada. Aby projektem zajęli się posłowie, Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję" musi złożyć u Marszałka Sejmu minimum 100 tys. podpisów. Przez pierwsze dwa dni zebrano ich 2,5 tys.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • TomaszL
  07.09.2017 15:25
  To jest bardzo ważny głos, bo znacząco zwiększa szanse na uchwalanie w końcu zakazu aborcji eugenicznej.
 • Tinka
  07.09.2017 16:09
  Jedna z piosenkarek opowiadała niedawno w wywiadzie o dokonanej przez siebie aborcji zdrowego dziecka na Słowacji. Jakie są za to sankcje? Miała dwójkę dzieci, poukładane życie i małe mieszkanie. Epitety pod swoim adresem na forach internetowych odbiera jako falę hejtu i wciąż nie dociera do niej, dlaczego ludzie uważają, że zrobiła coś złego. Dlaczego nie potrafimy dotrzeć do takich ludzi i uświadomić im, dlaczego nam się to nie podoba? Może faktycznie fala hejtów buduje mury? Słyszałam, że w Niemczech kobieta chcąca usunąć ciążę powinna rozmawiać najpierw z psychologami i innymi osobami mającymi możliwość wyeliminowania przyczyny jej decyzji. Może powinniśmy iść w tym kierunku?
 • Gość
  07.09.2017 19:16
  Ecclesia militans :)
 • Gość
  08.09.2017 04:27
  Zakaz aborcji w Polsce zależy od jednego człowieka - "szeregowego posła". Czy biskupi boją się obrazić swojego idola ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  4°C Poniedziałek
  wieczór
  1°C Wtorek
  noc
  1°C Wtorek
  rano
  4°C Wtorek
  dzień
  wiecej »