Płock: Ekumeniczne nieszpory w cerkwi

W płockiej parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Kościuszki 18 reprezentanci płockich Kościołów chrześcijańskich wzięli udział w Nieszporach prawosławnych, zwanych też Wieczernią. Przewodniczył im proboszcz parafii ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz, a oprawę muzyczną zapewnił chór alumnów prawosławnego seminarium duchownego z Warszawy. Słowo do uczestników nabożeństwa skierował biskup Piotr Libera.

Biskup Piotr Libera odwołał się do Ewangelii o objawieniu się zmartwychwstałego Jezusa uczniom zdążającym do Emaus: „Dziś kontemplujemy ikonę drogi do Emaus. Św. Łukasz pisze w niej, jak to Jezus - wędrowiec, do tej pory cierpliwie słuchający, sam zaczyna głosić im słowo, pokazuje im ukryty sens Pisma. Pouczenia zmartwychwstałego Pana sprawiają, że w sercach wędrowców powoli rodzi się nadzieja”.

W opinii biskupa w tym momencie uczniowie poczuli, że „ich małe historie są częścią wielkiej historii zbawienia, że Bóg pisze prosto po krzywych liniach naszych ludzkich dramatów osobistych i społecznych”. Dlatego jako uczniowie Chrystusa powinniśmy być wrażliwi na słowo Boże, „niech ono czyni nasze serca wrażliwymi i umacnia nas, aby nic ani dramat tysięcy naszych braci i sióstr na Haiti, których Ci polecamy w tej wieczornej godzinie, ani ból naszych podziałów, ani nasze grzechy i nieczułość, aby nic nie odłączyło nas od Twojej miłości” - mówił ordynariusz płocki.

„Powinniśmy pamiętać o tym, że nasz dom ma być zawsze otwarty. Otwarty na tych, którzy potrzebują, przychodzą i proszą. Bo przecież Jezus powiedział, że błogosławieni są ci, którzy odwiedzili znajomych, chorych, więźniów czy nakarmili głodnego. To wszystko uczynili dla Chrystusa – mówił podczas Nieszporów ks. Eliasz Tarasiewicz. – Pamiętajmy o tym, że w każdej chwili do naszego domu może przyjść sam Jezus. Nasze serca i nasze dusze powinny być dla niego otwarte”, podkreślał proboszcz parafii prawosławnej.

Mówił również, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, odbywający się pod hasłem „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48), powinien trwać przez cały rok: „Prosimy Jezusa, żeby był z nami i pomagał nam, bo przecież jesteśmy Jego świadkami. On sprawia, że radosna nowina o zbawieniu jest przekazywana z pokolenia na pokolenie".

W Nieszporach uczestniczył ks. prof. Henryk Seweryniak oraz ks. Gabriel Grabarczyk ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów. Obecni byli także klerycy z Wyższego Seminarium duchownego w Płocku i wierni Kościołów chrześcijańskich. Wspólnie odmówiono modlitwę „Ojcze nasz”. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe obrazki ikon prawosławnych. Spotkanie zakończyło się ekumenicznym koncertem kolęd w wykonaniu prawosławnego chóru.

Płocki Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan zakończy się w sobotę 23 stycznia w Katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, POLSKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
17°C Poniedziałek
wieczór
14°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
18°C Wtorek
dzień
wiecej »