Nie tylko Żydzi ginęli w obozach

Wobec kontrowersji wywołanych wywiadem, jakiego bp Tadeusz Pieronek udzielił włoskiemu portalowi internetowemu Pontifex Roma, gdzie w nieautoryzowanej rozmowie miał rzekomo powiedzieć, że Szoah „wymyślili Żydzi” Rzeczpospolita publikuje dziś obszerną rozmowę z biskupem.

Bp Pieronek już wczoraj dementował przypisane mu słowa, a popołudniu szef www.pontifex.roma.it Bruno Volpe w specjalnym oświadczeniu „z całą uczciwością” przyznał, że bp Pieronek „nigdy nie negował historycznego istnienia Szoah”.

- Na miły Bóg, kto o zdrowych zmysłach mógłby powiedzieć, że Żydzi wymyślili Szoah? Że ukręcili bat na siebie i wymyślili swoją Zagładę? Albo że wymyślili kilka milionów ofiar. Dziennikarz nie zrozumiał czy nie chciał zrozumieć? On nie pojął różnicy między nazwą a istotą rzeczy - mówi w rozmowie z Ewą Czaczkowską bp Pieronek. Prostując rewelacje portalu Pontifex Roma, wyjaśnia, że chodzi o nazwę „Szoah” - Elie Wiesel, noblista amerykański żydowskiego pochodzenia, w latach 60. XX wieku nazwał to, co się stało w Auschwitz-Birkenau i w ogóle z Żydami w czasie II wojny światowej „holokaustem”. Hebrajskim odpowiednikiem tego słowa jest „szoah” - mówi.

Biskup podtrzymuje postulat, by „Szoah” jako pojęcia określającego Zagładę nie ograniczać tylko do Żydów. Mówienie: Szoah to wyłącznie Żydzi, jest według niego manipulowaniem historią. - 90 procent ofiar Auschwitz - Birkenau to Żydzi, 10 procent to Polacy, Rosjanie, Cyganie i inne narodowości. […] Dlaczego pojęcia „holokaust” nie można odnosić do Cyganów, którzy też byli przeznaczeni na zagładę? - pyta. Kilkakrotnie podkreśla, że chodzi mu o to, by dyskutując o Holokauście, nie zapominać o tym, że cierpieli: Żydzi, Polacy, Rosjanie, Rumuni, Węgrzy, Francuzi.

„Każdemu wolno powiedzieć swoją prawdę, która odda, co mu się należy. Prawda Żydów brzmi: tylko my, jako naród, byliśmy przez Niemców przeznaczeni do totalnej eksterminacji. Dodajmy, podobnie Cyganie. Zgoda, ale Polaków czekał ten sam los” - mówi dalej bp Pieronek. Stwierdza, że Holocaust stał się ideą, która ma służyć zjednoczeniu społeczności żydowskiej rozproszonej po świecie. „Takie idee bywały w historii, jak idea wielkomocarstwowej Rosji, odrodzenia Polski podzielonej zaborami. Idea Holokaustu jest bronią Żydów. I mają do tego prawo. Ale my mamy prawo o tym mówić” - uważa bp Pieronek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »