Pomoc w budowaniu indywidualnej więzi człowieka z Bogiem poprzez sakramenty, systematyczną lekturę Biblii i różnego typu formację duchową – to priorytety Kościoła katolickiego w Polsce na najbliższe lata.
Podczas spotkania Komisji Duszpasterstwa KEP, które odbyło się 25 stycznia w Warszawie przestrzegano także przed występującymi w Kościele postawami lęku przed światem i zdarzającą się wśród księży arogancją wobec świeckich.
Rozpoczęte w poniedziałek, dwudniowe obrady poświęcono programowi duszpasterskiemu dla Kościoła w Polsce na lata 2010-2013, którego temat brzmi: „Kościół domem i szkołą komunii”. Hasłem roku pierwszego, który rozpocznie się w Adwencie, są słowa: „We wspólnocie z Bogiem”.
Przywołując nauczanie Soboru Watykańskiego II zwracano uwagę, że imperatywem każdego chrześcijańskiego sumienia winno być zaangażowanie ekumeniczne i pogłębianie w Polsce w dialogu międzyreligijnego. Mówiono też o tym, że Kościół w naszym kraju powinien otwarcie i przyjaźnie wychodzić ku osobom dalekim od chrześcijaństwa oraz nie ignorować nikogo z racji jego poglądów politycznych.
Podczas dyskusji przywoływano słowa Jana Pawła II, który przed Wielkim Jubileuszem 2000 lat chrześcijaństwa zachęcał Kościół do rachunku sumienia z realizacji nauk ostatniego Soboru. Zwracano uwagę, że wezwanie to jest w naszym kraju o tyle aktualne, że z powodów politycznych wcielanie postanowień soborowych na długie dziesięciolecia zostało praktycznie „zamrożone”.
Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Stanisław Gądecki podkreślał, iż najważniejszym zadaniem Kościoła jest pomoc w nawiązaniu i pogłębianiu przez chrześcijanina indywidualnej więzi z Bogiem. Zwracał uwagę, że służyć temu ma m.in. odkrywanie Boga poprzez lekturę Pisma Świętego (np. poprzez szkolne czy parafialne kręgi biblijne). Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę na znaczenie tworzenia i rozwijania szkół formacji duchowej, które – jak dodał – w niektórych diecezjach cieszą się sporym zainteresowaniem.
Abp Gądecki powiedział też, że Kościół w Polsce powinien zwrócić większą uwagę na katechezę sakramentalną skierowaną do dorosłych. Inicjatywa taka rusza np. we wrześniu w Poznaniu.
Przed zbyt częstym zajmowaniem się Kościoła „samym sobą”, swoimi strukturami i instytucjami przestrzegł bp Andrzej Czaja. Nie chodzi o to, żeby Kościół rósł w siłę w sensie instytucjonalnym, ale właściwie rozkładał akcenty, to znaczy - służył człowiekowi, bo to człowiek jest drogą Kościoła a nie odwrotnie – podkreślił ordynariusz opolski. Dodał, że w przeciwnym razie nie będzie to Kościół, który zbawia, lecz jego karykatura.
Bp Czaja, którego referat odczytano podczas obrad, ubolewał, że „zatroskanie o złocenia w kościele” bywa nieproporcjonalnie większe niż zaangażowanie we właściwie przygotowaną liturgię czy posługę w konfesjonale. Podkreślił też, że duszpasterze powinni kształtować dojrzałą motywację do korzystania z sakramentów. Chodzi tu przede wszystkim o pełne uczestnictwo w Eucharystii, podczas której – przypomniał za św. Augustynem biskup opolski – w tej samej chwili łączy się cały Kościół.
O znaczeniu „ruchów duchowego wzrastania”, pomagających katolikom w nawiązaniu osobistych relacji z Bogiem mówił ks. prof. Adam Przybecki. Tymczasem, jego zdaniem, wśród duszpasterzy występuje trend dokładnie odwrotny, a mianowicie „ucieczka w szaleńczy aktywizm o charakterze socjalno-ekonomicznym”. Oznacza on np. angażowanie się w zdobywanie funduszy na dzieła o charakterze pomocowym czy edukacyjnym kosztem życia duchowego.
Ks. Przybecki skrytykował też arogancję i nieodpowiedni styl, jakie w kontaktach ze świeckimi prezentują niektórzy księża. Ocenił, że ich wypowiedzi zawierają „infantylny bełkot” oraz mieszankę „ quasi-teologicznych haseł” i słownictwa z „arsenału militarnego”.
Prelegent zaznaczył też, że w ostatnich latach pojawiły się w Polsce środowiska otwarcie kontestujące Sobór Watykański II i przywołał ocenę słuchaczki jednej z rozgłośni katolickich, która wydarzenie to określiła jako „ masońsko-liberalny spisek”.
Znacząca grupa duchownych i świeckich w Polsce postrzega relację Kościół-świat na sposób konfrontacyjny – ubolewał ks. Przybecki dodając, że nieobcy polskiej współczesności jest model z dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to Kościół postrzegał siebie jako twierdzę, której trzeba bronić przed niewiernymi, zaś Akcję Katolicką ukonstytuowano jako „świeckie ramię hierarchii”.
Podczas spotkania Komisji Duszpasterskiej KEP podkreślano, że jednym z priorytetów Kościoła powinny być dzieła miłosierdzia, nastawione jednak nie tylko na skuteczność, ale przede wszystkim na bycie blisko osoby cierpiącej. „Chodzi o to, by pomoc nie upokarzała i aby ubodzy czuli się w Kościele jak u siebie w domu” – zaznaczył ks. Przybecki.
Pięcioosobowej Komisji Duszpasterskiej KEP przewodniczy abp Stanisław Gądecki. Konsultorami jest sześcioosobowe gremium złożone z księży-naukowców.
Zadaniem Komisji jest m.in. inspirowanie działalności na rzecz rozwijania i doskonalenia powołania chrześcijańskiego a także budzenia powołań kapłańskich i zakonnych.
Gremium to wypracowuje także długofalowy program pracy duszpasterskiej, jest odpowiedzialne za koncepcję, organizację i koordynację duszpasterstw specjalistycznych.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.