Kukiz chce, by prezydent zwołał spotkanie ws. służby zdrowia

Paweł Kukiz zwrócił się do prezydenta, by Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli wszystkich opcji na spotkanie ws. służby zdrowia. Obawiam się, że nie wszystkie partie by przyszły - odparł rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

Przewodniczący klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz zwrócił się w niedzielę w TVN24 do rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego z prośbą o "zwołanie takiego specjalnego spotkania u pana prezydenta i szukanie konsensusu" w związku z trwającym protestem lekarzy rezydentów.

"Mam prośbę, by pan prezydent poprosił do siebie przedstawicieli wszystkich opcji i żebyśmy przedyskutowali konieczność, sposoby, metody naprawy systemu zdrowotnego" - powiedział Kukiz. Dodał, że "tu nie chodzi tylko o lekarzy rezydentów, ale chodzi przede wszystkim o cały system".

"Obawiam się, że nie wszystkie partie by przyszły" - odparł Łapiński. Nawiązał też do odmówienia przez PO udziału w konsultacjach z prezydentem dotyczących jego propozycji ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Rady Sądownictwa.

Inny uczestnik programu, Paweł Rabiej z Nowoczesnej zaznaczył, że "trzeba rozmawiać" o problemie rezydentów, ale - jego zdaniem - da się to rozwiązać "na posiedzeniu połączonej komisji budżetu, finansów i zdrowia, na posiedzeniu rządu". "Szybko to trzeba załatwić, a potem myśleć o zmianach systemowych" - wskazał.

Poseł PO, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział: "oczywiście, że będziemy rozmawiać o zdrowiu, tylko najpierw musimy rozmawiać z głodującymi". "Ogarnijcie się i do pracy się weźcie, bo ci ludzie 14. dzień głodują i zaraz się stanie jakiś dramat" - mówił.

Młodzi lekarze domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Protest głodowy prowadzony jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie od 2 października. W środę z protestującymi spotkała się premier Beata Szydło, dzień później w kancelarii premiera z rezydentami rozmawiał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, szefowa KPRM Beata Kempa i szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Rozmowy nie przyniosły porozumienia. Rezydenci nie zgadzają się na zaproponowany przez stronę rządową udział w pracach zespołu, który do 15 grudnia ma wypracować rozwiązania w ochronie zdrowia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Czwartek
noc
13°C Czwartek
rano
20°C Czwartek
dzień
20°C Czwartek
wieczór
wiecej »