Ksiądz Oder o swej książce

Książka pod tytułem "Dlatego jest święty. Prawdziwy Jan Paweł II, o którym opowiada postulator procesu beatyfikacyjnego" jest realizacją pragnienia, by podzielić się z wiernymi doświadczeniem "duchowej podróży, którą był proces beatyfikacyjny" - powiedział we wtorek PAP ksiądz Sławomir Oder.

Opowieść księdza Odera o papieżu Polaku oparta jest na relacjach 120 świadków jego życia, którzy złożyli zeznania przed trybunałem kanonicznym podczas pierwszego etapu procesu beatyfikacyjnego, dobiegającego obecnie końca. W grudniu zeszłego roku Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jana Pawła II, zamykając kluczowy etap procesu. Obecnie brakuje już tylko zakończenia dochodzenia w sprawie cudu przypisywanego jego wstawiennictwu.

Autor książki, napisanej wspólnie z włoskim dziennikarzem Saverio Gaetą, w rozmowie w przeddzień włoskiej premiery tomu podkreślił: "Ja bym z całą pewnością nie nazwał tej książki książką o charakterze dokumentalnym".

Ksiądz Oder dodał: "Jest to książka bardziej osobista, która oczywiście opiera się na moim doświadczeniu, na materiałach, które miałem okazję poznać, przestudiować w czasie procesu. Tak, książka z całą pewnością nie ma charakteru książki historycznej, nie jest opracowaniem naukowym, podsumowującym cały proces".

Zapytany o to, dlaczego w październiku 1981 roku Jan Paweł II zrezygnował z zamiaru odczytania podczas audiencji generalnej zamieszczonego w książce otwartego listu, jaki napisał w związku z majowym zamachem Alego Agcy, postulator odparł: "Nie mamy pewności".

"Chodziło o roztropność" - dodał.

Ksiądz Oder poinformował, że w książce nie podał nazwisk świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły, którzy zeznawali w procesie beatyfikacyjnym, bo - jak przypomniał - zebrany materiał nadal objęty jest tajemnicą.

Książka księdza Sławomira Odera i Saverio Gaety ukaże się także niebawem w Polsce. Ujawniono w niej również informację o tym, że w szafie z sutannami Jan Paweł II trzymał pasek do spodni, którym się biczował, umartwiając się.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
11°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »