Reklama

Jerozolima: modlitwa o jedność

W Jerozolimie, ze względu na uroczystości Epifanii obchodzone przez Kościoły wschodnie oraz ormiańskie Boże Narodzenie, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przypada w ostatnim tygodniu stycznia (24 -31).

Reklama

Tegoroczne nabożeństwa ekumeniczne odbywają się: w anglikańskiej katedrze św. Jerzego, w świątyni patriarchatu łacińskiego, w kościele luterańskim, w ormiańskiej katedrze św. Jakuba, w Wieczerniku oraz we wspólnotach koptyjskiej, etiopskiej i greckokatolickiej. W inicjatywie nie uczestniczy, podobnie jak w poprzednich latach, tylko Kościół prawosławny.

Jerozolimskie liturgie ekumeniczne odzwierciedlają tradycje Kościołów, które są gospodarzami spotkania. Nabożeństwa trwające około jednej godziny mają charakter liturgii Słowa.

Na wczorajszym nabożeństwie zorganizowanym przez katolików w patriarchacie łacińskim kościół był zapełniony. W homilii komentującej ewangeliczne słowa Jezusa: „Wy jesteście tego świadkami” (Łk 24,48) kanclerz patriarchatu podkreślił znaczenie bycia świadkami ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa w Jerozolimie, która skupia uwagę wierzących całego świata. Przed końcowym błogosławieństwem zgromadzeni przekazali sobie znak pokoju i wspólnie, każdy we własnym języku, odmówili modlitwę Ojcze nasz.

Momentem kulminacyjnym jerozolimskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie czwartkowa liturgia w Wieczerniku, gdzie Jezus modlił się, aby „wszyscy stanowili jedno”. Jak każdego roku poprowadzą ją benedyktyni z sanktuarium Zaśnięcia Matki Bożej na Syjonie.

W Jerozolimie wyznawcy Jezusa Chrystusa zrzeszeni są w trzynastu głównych Kościołach, z których sześć należy do Kościoła katolickiego (rzymskokatolicki, greckokatolicki, ormiańskokatolicki, syryjskokatolicki, maronicki i chaldejski), a siedem pozostałych nie uznaje zwierzchnictwa Rzymu (patriarchat grecko-prawosławny, tak zwane Kościoły monofizyckie: ormiański, syryjski, koptyjski i etiopski oraz anglikanie i protestanci). W Jerozolimie, oprócz głównych trzynastu Kościołów, działa kolejnych dwadzieścia pięć niezależnych wspólnot (autokefaliczne Cerkwie rumuńska i rosyjska, cztery wspólnoty kościelne baptystów, pięć luterańskich oraz czternaście różnych odłamów protestanckich). Jak wskazuje powyższa statystyka, pole działalności ekumenicznej jest więc bardzo szerokie. Jerozolima, gdzie działają wszystkie ważniejsze wspólnoty chrześcijańskie, jest bez wątpienia najbardziej wskazanym miejscem modlitwy o jedność Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama