Minister zdrowia broni wolności sumienia farmaceutów

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł uważa, że prawo farmaceutów do korzystania z klauzuli sumienia wynika wprost z Konstytucji. To dobra zmiana w porównaniu z tym, co w sierpniu br. mówił wiceminister zdrowia Marcin Czech.

Przypomnijmy, że w 2015 r. Trybunał Konstytucyjny klauzula sumienia lekarzy wynika wprost z konstytucji. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich spytało pisemnie Ministerstwo Zdrowia, czy i ich środowisko może korzystać z takiej klauzuli. Problemem był zapis prawa farmaceutycznego, które nakazuje aptekom sprowadzenie na żądanie klienta każdego środka farmaceutycznego, dopuszczonego do obrotu. A więc także pigułek "dzień po", o środkach antykoncepcyjnych nie wspominając. Pisaliśmy o tym problemie wielokrotnie, m.in. w tekście: Recepta na zabijanie.

- Wiceminister zdrowia Marcin Czech odpowiedział nam, że nie możemy korzystać z klauzuli sumienia, bo prawo farmaceutycznej jej nie przewiduje. Jeszcze raz więc spytaliśmy, czy to znaczy, że jesteśmy wyłączeni z możliwości korzystania z praw konstytucyjnych - powiedziała nam prezes SFK Małgorzata Prusak. Dodała, że odpowiedzi udzielił sam minister Radziwiłł. Stwierdził, że farmaceuci mogą korzystać z klauzuli sumienia na mocy Konstytucji. Ponadto postulat wpisania tejże klauzuli do prawa farmaceutycznego można podnieść podczas prac na jego zmianą.

- Wolelibyśmy, aby taki zapis rzeczywiście znalazł się w prawie farmaceutycznym. Bo jeden minister tak interpretuje Konstytucje, ale kolejny może być innego zdania, a wtedy zostalibyśmy na lodzie - przyznaje prezes Prusak.

«« | « | 1 | » | »»
 • jan
  23.10.2017 17:18
  A minister wojny załatwił wzrost wydatków na armię o 0,5 %.
 • TomaszL
  25.10.2017 12:35
  Sprawa jest oczywista - sprzeciw sumienia winien zostać wpisany do Prawa Farmaceutycznego. Szkoda że posłowie tej kadencji tego jeszcze nie zrobili.
 • Godzilla
  25.10.2017 20:12
  Klauzula sumienia dla aptekarzy to absurd, zwłaszcza w odniesieniu do środków hormonalnych. Ginekolog zapisuje hormony nie tylko w celach antykoncepcyjnych, lecz również np na uregulowanie cyklu, farmakologiczne zmniejszenie torbieli, wyciszenie endometriozy itd. Pacjent nie ma żadnego obowiązku tłumaczyć się w aptece w jakim celu przyjmuje dany lek. I o ile nie zachodzi podejrzenie , ze recepta jest podrobiona, lub lekarz sie pomylił, to tak, aptekarz ma obowiązek zrealizować receptę, bo niby na jakiej podstawie miałby ją kwestionować? Poza tym jeden z Komentujących podał bardzo trafnie za przykład kasjerkę, która nie chciałaby sprzedawać prezerwatyw albo mięsa w piątek bo to sprzeczne z jej sumieniem. Za chwilę może usłyszymy o urzędniku usc, który odmawia udzielenia ślubu rozwodnikom, albo sędzi, która nie orzeknie rozwodu, bo to niezgodne z jej sumieniem. Ordo iuris też ruszy z pomocą? A może prościej - nie wybierać zawodu, w którym muszę dokonywać takich wyborów? Ostatecznie zadeklarowany wegetarianin raczej nie zatrudni się w mięsnym.
 • Gość
  26.10.2017 20:39
  Klauzula sumienia to wybieg żeby narzucać innym swoje poglądy na temat antykoncepcji. Leon XIII o szczepieniach kiedyś twierdził: „Nie mogę szczepienia ani pochwalić, ani też zakazywać, ale z mej strony traktuję je jako targnięcie się na prawa majestatu bożego” A tutaj opinia na temat antykoncepcji: http://sporniak.blog.tygodnikpowszechny.pl/2007/12/11/nieomylny-zakaz-antykoncepcji/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »