Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w poniedziałek wieczorem przybyli do Helsinek. Rozmowy polskiego prezydenta z jego fińskim odpowiednikiem Saulim Niinisto dotyczyć mają m.in. kwestii bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.
Prezydenci spotkają się we wtorek, a w środę wspólnie złożą wizytę w bazie wojskowej w Santahamina.
"Finlandia jest znana również z wysokiej jakości armii pod względem zdolności bojowej, ale także pod względem technicznym. Poziom rozwoju armii fińskiej jest bardzo wysoki, więc też będzie rozmowa dotycząca wspólnej troski o bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego i naszej części Europy" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Jak podkreślił, Polskę i Finlandię łączą interesy w zakresie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego. "Oba państwa leżą w bardzo newralgicznej części Europy, a tym samym w bardzo newralgicznej części świata" - zaznaczył. "Dlatego ważne jest, by dialog polityczny na najwyższym szczeblu utrzymywać" - powiedział Szczerski.
Dodał, że choć Finlandia nie jest członkiem NATO, pozostaje ważnym partnerem Sojuszu w ramach układu bezpieczeństwa w naszej części świata.
Według Szczerskiego rozmowy prezydentów Polski i Finlandii dotyczyć będą także bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego. "Wiadomo, że projekty takie jak Nord Stream 1 i 2 mają ogromny, negatywny wpływ na bezpieczeństwo energetyczne całego regionu, a także w ogóle na bezpieczeństwo, szeroko rozumiane, regionu Morza Bałtyckiego" - mówił.
Wizyta ma także wymiar gospodarczy. Szczerski zapowiedział, że do Finlandii udadzą się wraz z prezydentem młodzi polscy przedsiębiorcy w dziedzinie nowoczesnych technologii, którzy w ramach organizowanego przez Pałac Prezydencki konkursu otrzymali od głowy państwa specjalne paszporty uprawniające do udziału w jednej zagranicznej misji gospodarczej.
Przedstawiciele polskich startupów towarzyszący prezydentowi Dudzie w Helsinkach będą uczestniczyć w seminarium na uniwersytecie Aalto, gdzie będą mieli okazję spotkania z autorami fińskich pomysłów w dziedzinie innowacyjności. "To miejsce zwane jest sauną startupów, tam młodzi przedsiębiorcy mogą przetestować swoje projekty, swoje pomysły" - mówił szef gabinetu prezydenta. "Liczymy na liczne i owocne kontakty polskich przedsiębiorców z fińskimi partnerami, które przyniosą później wspólne przedsięwzięcia" - dodał.
Jak mówił Szczerski, wizyta będzie mieć także charakter historyczny. Jak mówił, w tym roku Finlandia obchodzi 100. rocznicę uzyskania niepodległości, a w Polsce obchody przypadają w przyszłym roku. "Jest wielka historyczna symbolika łączności dwóch przywódców, którzy przynieśli niepodległość obu krajom: marszałka (Carla Gustafa) Mannerheima i marszałka (Józefa) Piłsudskiego. Oni są urodzonymi w tym samym roku ojcami niepodległości swoich narodów" - powiedział.
W czasie wizyty zaplanowane jest złożenie wieńców przez polską parę prezydencką na grobie Mannerheima oraz pod Krzyżem Bohaterów.
W Helsinkach prezydent Duda spotka się również z przewodniczącą fińskiego parlamentu Marią Lohelą oraz z wicepremierem i ministrem finansów Petterim Orpo.
Przewidziany jest także udział prezydenta Polski w Forum Gospodarczym.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.